Aktualności

Fot. uczniowie Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku (gmina Włocławek) od dwóch lat korzystają w nowej sali sportowej.
Fot. uczniowie Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Smólniku (gmina Włocławek) od dwóch lat korzystają w nowej sali sportowej.

Kujawsko-Pomorskie: nakręceni na sport

Inwestycje w sport procentują. W ostatnich latach w województwie kujawsko-pomorskim przybyło obiektów przeznaczonych do rywalizacji na najwyższym światowym poziomie, znacznie powiększyła się też baza dla sportu szkolnego i amatorskiego. Efekty? Gościmy wielkie i prestiżowe zawody, a ruch i sportowa aktywność pociągają coraz więcej mieszkańców. I o to chodziło!

 

– Inwestując w rozwój bazy sportowej konsekwentnie likwidujemy białe plamy na sportowej mapie regionu. Jesteśmy też wśród krajowych liderów wykorzystania grantów na rozwój aktywności sportowej dzieci i młodzieży. Wspieramy zawodników z absolutnego topu oraz amatorów. Rozumiemy, że tylko poszerzanie fundamentu sportowej piramidy da nam w przyszłości więcej mistrzów. Cieszą nas sukcesy Adriana Zielińskiego, Magdy Fularczyk-Kozłowskiej czy Michała Kwiatkowskiego, ale też stale rosnąca liczba aktywnych sportowo mieszkańców województwa – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Sztandarową inwestycją była budowa Hali Sportowo-Widowiskowej w Toruniu. Obiekt od ubiegłego roku gościł już m.in. mecze reprezentacji Polski w koszykówce, Halowe Mistrzostwa Europy Juniorów w hokeju na trawie oraz gwiazdy światowej lekkiej atletyki podczas mityngu Copernicus Cup. W sierpniu hala przeżywać będzie oblężenie fanów siatkówki, którzy przyjadą obejrzeć mistrzów świata podczas Memoriału Huberta Wagnera.

 

Do kluczowych przedsięwzięć należały także budowy Centrum Edukacji, Kultury Fizycznej i Sportu Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Uniwersyteckiego Centrum Sportowego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. We Włocławku i Inowrocławiu powstały nowoczesne stadiony piłkarsko-lekkoatletyczne, na których można rozgrywać imprezy rangi międzynarodowej. Niemal we wszystkich powiatach są już kryte pływalnie. Z nowych basenów korzystają mieszkańcy Nakła, Barcina, Osielska, Wielkiej Nieszawki, Rypina, Radziejowa i Kowalewa Pomorskiego. Tętni życiem 213 kujawsko-pomorskich orlików.

 

Samorząd województwa wspiera organizację cieszących się coraz większą popularnością biegów ulicznych, rajdów rowerowych i innych imprez masowych. W otwarciu Wiślanych Tras Rowerowych w Bydgoszczy, Włocławku, Grudziądzu i Toruniu wzięło udział ponad 6 tysięcy miłośników dwóch kółek. W tym roku zainaugurowaliśmy akcję „Kujawsko-Pomorskie na rowery”, w ramach której odbędzie się sześć otwartych rajdów w urokliwych miejscach regionu. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się zawody w ramach Grand Prix Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Biegach Długich. W ubiegłorocznej edycji startowało w nich ponad 5,5 tysiąca zawodniczek i zawodników.

 

Sport na Kujawach i Pomorzu w latach 2008-2015

 

Nowe obiekty sportowe:

213 orlików

75 hal sportowych i sal gimnastycznych

23 boiska wielofunkcyjne

17 boisk piłkarskich

11 bieżni lekkoatletycznych

10 krytych pływalni

7 centrów sportowych

 

Wsparcie dla sportowców:

1 tysiąc stypendiów sportowych

2,7 tysiąca nagród dla zawodników za świetne wyniki

840 nagród dla trenerów

23 tysiące uczestników Programów Sportu Powszechnego

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 czerwca 2015 r.