Aktualności

Fot. Camerimage Winners Show w Brukseli
Fot. Camerimage Winners Show w Brukseli

Region na Open Days w Brukseli

Pokazy znakomitych polskich filmów nagrodzonych na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Camerimage w Bydgoszczy promują Kujawsko-Pomorskie podczas tegorocznego Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast w Brukseli (12-15 października), znanego jako Open Days. W środę (14 października) w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej w Brukseli odbyła się uroczysta kolacja z gęsiną w roli głównej, podczas której rozmawiano o rozwoju gospodarczym regionu. Na czele delegacji z Kujaw i Pomorza stoi marszałek Piotr Całbecki.

 

– Organizowane w Brukseli „Open Days”, to największa unijna impreza poświęcona samorządom. Jest nie tylko okazją do promocji województwa ale także doskonałą platformą wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów między przedstawicielami instytucji zajmujących się rozwojem regionalnym. Kolejne wyróżnienia dla projektów z Kujawsko-Pomorskiego na towarzyszącym imprezie prestiżowym konkursie RegioStars to dowód, że nasze przedsięwzięcia realizujemy na najwyższym europejskim poziomie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

W ramach partnerskiego projektu Urzędu Marszałkowskiego oraz samorządów Bydgoszczy i  Torunia pod nazwą „Invest in BiT CITY. Promocja potencjału inwestycyjnego konurbacji bydgosko-toruńskiej”, w poniedziałek i wtorek (12 i 13 października) w brukselskim Cinéma Galeries zorganizowano pokazy dwóch polskich filmów, które zdobyły laury w czasie minionych edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage.

 

W ramach Camerimage Winners Show w poniedziałek (12 października) pokazaliśmy film „Hardkor Disko” w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego (zwycięzca w konkursie filmów polskich Camerimage w 2014 roku). We wtorek (13 października) brukselska publiczność zobaczyła nagrodzoną Oscarem „Idę” Pawła Pawlikowskiego, która otrzymała także Złotą Żabę na Camerimage w 2013 roku. Oba pokazy zostały poprzedzone prezentacją na temat potencjału gospodarczego i inwestycyjnego naszego regionu.

 

Samorząd województwa wspólnie z partnerami zorganizował też uroczystą gęsinową kolację z udziałem dyplomatów, posłów do Parlamentu Europejskiego, przedstawicieli Komitetu Regionów oraz urzędników Komisji Europejskiej odpowiedzialnych między innymi za gospodarkę i rozwój gospodarczy. Spotkanie odbyło się w środę (14 października) w Stałym Przedstawicielstwie RP przy Unii Europejskiej w Brukseli.

 

Doświadczenia samorządu województwa związane z promocją gęsiny były jednym z tematów organizowanego w ramach Open Days panelu dotyczącego integracji obszarów miejskich i wiejskich. W odbywających się w ramach Open Days seminariach i warsztatach uczestniczy też 30-osobowa grupa przedstawicieli członków Stowarzyszenia „Europa Kujaw i Pomorza”. Więcej o działalności stowarzyszenia na www.ekip.kujawsko-pomorskie.pl.

 

Podczas Open Days poznaliśmy również laureatów konkursu Komisji Europejskiej RegioStars. Jedynym polskim finalistą w tegorocznej edycji konkursu był projekt rozbudowy Toruńskiego Parku Technologicznego, w ramach którego powstało centrum przetwarzania danych informatycznych Exea Data Center oraz inkubator przedsiębiorczości Smart Space (więcej).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 października 2015 r.

ostatnia aktualizacja: 15 października 2015 r.