Aktualności

Marszałek Piotr Całbecki podpisał aplikację w sprawie organizacji Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce 2026, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Marszałek Piotr Całbecki podpisał aplikację w sprawie organizacji Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce 2026, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Kujawsko-Pomorskie kandydatem do organizacji Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce 2026

World Athletics Indoor Championships Kujawy Pomorze 2026 – tak może brzmieć oficjalna nazwa najważniejszej halowej imprezy lekkoatletycznej na świecie. W piątek (16 grudnia) marszałek Piotr Całbecki podpisał dokumenty aplikacyjne w obecności prezesa Kujawsko-Pomorskiego Związku Lekkiej Atletyki Krzysztofa Wolsztyńskiego i przewodniczącego Komisji Sportu i Turystyki sejmiku województwa radnego Jacka Gajewskiego.

 

To historyczna chwila dla województwa kujawsko-pomorskiego i lekkiej atletyki – mówi marszałek Piotr Całbecki. – Po raz pierwszy to region, a nie pojedyncze miasto jest kandydatem do organizacji halowych mistrzostw świata. Dziś uczyniliśmy pierwszy krok ku tej imprezie. Jeśli World Athletics postawi na Kujawsko-Pomorskie, uczynimy wszystko, by impreza miała wymiar regionalny i była znakomitą platformą promocji Kujaw i Pomorza.

 

Satysfakcji nie kryje także prezes Krzysztof Wolsztyński, potencjalny organizator wykonawczy mistrzostw. – Od przeszło dekady doskonale współpracujemy z Samorządem Województwa przy organizacji wielkich imprez lekkoatletycznych. Przypomnę tylko, że wspólnie przeprowadziliśmy dwukrotnie Mistrzostwa świata Juniorów i Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych w Bydgoszczy, a w Toruniu Halowe Mistrzostwa Europy i wszystkie edycje mityngu Copernicus Cup. Teraz to właśnie Region – Kujawy i Pomorze będzie głównym organizatorem światowego czempionatu, podobnie jak w tym roku Oregon, czy Silesia, czyli Śląsk w ubiegłych latach.

 

Liczę, że organizacja Halowych Mistrzostw Świata Kujawy Pomorze 2026 będzie okazją do poprawy infrastruktury lekkoatletycznej w województwie – mówi radny Jacek Gajewski, przewodniczący Komisji Sportu i Turystyki w sejmiku województwa. – Priorytetem jest hala treningowa w Bydgoszczy w kompleksie Zawiszy. Wówczas nad Brdą ulokujemy sporo ekip, bo zawodnicy będą mogli trenować na miejscu. Będziemy lobbować w Ministerstwie Sportu o środki na budowę tego obiektu.

 

W piątek (16 grudnia) o północy minął termin składania aplikacji kandydatów do organizacji halowego czempionatu w 2026 roku. W lutym przyszłego roku kandydaci zaprezentują przed Radą World Athletics swoje oferty w postaci 15-minutowego filmu promocyjnego. Wybór nastąpi w marcu 2023. Jeśli kandydatura Kujawsko-Pomorskiego zwycięży, samorząd województwa będzie zobowiązany do wpłacenia kaucji gwarancyjne w kwocie 250 tys. dolarów (ok. 1.15 mln złotych). Następne trzy sezony, to czas przygotowań do imprezy. W Polsce Halowe Mistrzostwa Świata odbyły się tylko raz. W 2014 roku gospodarzem zawodów był Sopot.

 

Departament Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego

 

16 grudnia 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 19 grudnia 2022 r.

 

Marszałek Piotr Całbecki podpisał aplikację w sprawie organizacji Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce 2026, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki podpisał aplikację w sprawie organizacji Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce 2026, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki podpisał aplikację w sprawie organizacji Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce 2026, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki podpisał aplikację w sprawie organizacji Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce 2026, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki podpisał aplikację w sprawie organizacji Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce 2026, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki podpisał aplikację w sprawie organizacji Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce 2026, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPMarszałek Piotr Całbecki podpisał aplikację w sprawie organizacji Halowych Mistrzostw Świata w Lekkiej Atletyce 2026, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP