Aktualności

Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Kujawsko-pomorskie firmy na rynku USA (seminarium)

Kujawsko-Pomorskie Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów zaprasza przedsiębiorców na 3 kwietnia do Bydgoszczy, na bezpłatne seminarium na temat możliwości ekspansji na rynek USA oraz związanych z tym aspektów prawnych i biznesowych.

 

Spotkanie, organizowane we współpracy z amerykańską kancelarią prawną Miller Canfield, jest kolejnym w tym roku w ramach cyklu ” Biznes bez granic”.

 

Program:

8.30 – 9.00 – rejestracja uczestników

9.00 – 9.15 – przywitanie gości oraz prezentacja Kujawsko-Pomorskiego Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów (przedstawiciel Kujawsko-Pomorskiego Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów)

9.15 – 9.35 – wymiana handlowa pomiędzy Polską a USA (Magdalena Kuczmarska, Katedra Inwestycji i Nieruchomości, Wydział Nauk Ekonomicznych i Zarządzania, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

9.35 – 12.30 – ekspansja polskich firm na rynki USA – zagadnienia prawne i biznesowe oraz możliwe zmiany dla inwestorów związane z obecnymi zmianami w amerykańskiej administracji

  • eksport towarów do USA: modele eksportu, obowiązki dla polskiego eksportera
  • eksport własności intelektualnej do USA: zawarcie umowy licencyjnej z amerykańskim licencjobiorcą, na co należy zwrócić uwagę
  • nawiązanie współpracy z agentem i dystrybutorem na terenie USA: różnice, konsekwencje prawne, wymogi
  • założenie spółki zależnej w USA: wybór właściwego modelu, struktura, podstawowe różnice w porównaniu ze spółkami polskimi
  • uwagi praktyczne rozszerzenia działalności na Stany Zjednoczone: wybór najkorzystniejszego stanu, wiza, założenia konta bankowego
  • konsekwencje podatkowe ekspansji na teren USA
  • startupy: modele pozyskania finansowania w USA, wymogi prawne
  • plany nowej administracji amerykańskiej oraz potencjalne konsekwencje dla polskich inwestorów.

 

Panel „Ekspansja polskich firm na rynki USA – zagadnienia prawne i biznesowe oraz możliwe zmiany dla inwestorów wynikające z nowej administracji” poprowadzi adwokat w kancelarii Miller Canfield i jednocześnie polski radca prawny dr hab. Justyna Regan (Balcarczyk).

 

Dr hab. Justyna Regan (Balcarczyk) uzyskała w Polsce tytuł radcy prawnego oraz tytuł adwokata w stanie Illinois i jest starszym prawnikiem w biurze kancelarii w Chicago. Specjalizuje się w transakcjach międzynarodowych, doradzając klientom we wszystkich sprawach związanych z działalnością gospodarczą. W szczególności zajmuje się spółkami polskimi, które prowadzą działalność w Stanach Zjednoczonych i starają się wejść na rynek amerykański. Doradza także globalnym przedsiębiorstwom działającym w Europie, zwłaszcza w Polsce, jak również podmiotom zainteresowanym prowadzeniem inwestycji za pomocą spółek powiązanych zarejestrowanych w Polsce, w formie joint ventures, bądź też handlem z Polską.

 

Na zakończenie szkolenia przewidziane są indywidualne konsultacje z prelegentem.

 

Seminarium odbędzie się 3 kwietnia 2017 r., w godz. 9.00 -13.30 w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Bydgoszczy, przy ul. Jagiellońskiej 9. Udział jest bezpłatny. Ze względu na uwarunkowania organizacyjne uprzejmie prosimy o jak najszybsze zgłoszenie udziału poprzez formularz rejestracyjny dostępny tutaj (liczba miejsc jest ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).

 

 

Departament Nadzoru Właścicielskiego, Rozwoju Gospodarczego i Transportu w Urzędzie Marszałkowskim

 

28 marca 2017 r.