Aktualności

Książnica Kopernikańska kilkanaście razy w roku organizuje kiermasz książek, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Książnica Kopernikańska kilkanaście razy w roku organizuje kiermasz książek, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Książnica Kopernikańska w służbie mieszkańcom regionu

Od 1923 roku służy mieszkańcom Torunia i regionu, udostępniając księgozbiory i organizując wydarzenia edukacyjno-popularyzatorskie. Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu to jedna z największych i najważniejszych bibliotek na Kujawach i Pomorzu

 

Książnica Kopernikańska powstała 19 lutego 1923 roku (zbiory udostępniła 10 grudnia) i jest najstarszą na Pomorzu polską biblioteką naukową. Początkowo księgozbiór biblioteki liczył 100 tysięcy woluminów. W aktualnej siedzibie przy ulicy Słowackiego 8 działa od 1973 roku. Swoją obecną nazwę nosi od 26 kwietnia 2002 roku.

W maju 2018 r. książnica uruchomiła pierwszą w Toruniu bibliotekę multimedialną, która bardzo szybko stała się niezwykle popularnym miejscem spotkań i aktywności społecznej. Każdego tygodnia organizuje w niej szereg wydarzeń kulturalnych dla dorosłych, młodzieży i dzieci, m.in. warsztaty, zajęcia integracyjne, wystawy, spotkania autorskie, prelekcje popularnonaukowe. W bibliotece znajduje się sala do gier na Xboxie i PlayStation oraz w pełni wyposażona sala konferencyjna. Księgozbiór mediateki liczy kilkadziesiąt tysięcy tytułów. Oprócz drukowanych książek są tutaj również audiobooki. Użytkownikom oferuje także darmowy dostęp do internetowych czytelni IBUK – Libra oraz Legimi.

 

Jako, że powstanie mediateki przy ulicy Raszei idealnie wpasowało się w zainteresowania i potrzeby czytelników, książnica planuje kolejne tego typu inwestycje. W części budynku po byłych młynach Richtera technologicznych zostanie utworzona czytelnia wraz z mediateką oraz przestrzeń z wolnym dostępem do księgozbioru, który zajmie kilka poziomów. Całkowita powierzchnia nowo wybudowanej części książnicy wyniesie ok. 1 700 m2.

 

Książnica Kopernikańska realizuje szereg inicjatyw, których celem jest promowanie czytelnictwa i kultury literackiej. Podejmuje działania o charakterze kulturotwórczym i popularnonaukowym. Popularyzuje wiedzę historyczną. Wszystko to zawsze w oparciu o książkę. Wśród wydarzeń, które temu służą warto wymienić „Wieczory Toruńskie” (organizowane we współpracy z Towarzystwem Miłośników Torunia), cykl prelekcji „Podgórz sprzed lat”, spotkania „Toruń miasto zabytków” oraz konferencja „Zabytki toruńskie młodszego pokolenia”. Co roku uczestniczy w Nocy Bibliotek, Święcie Bydgoskiego Przedmieścia, Narodowym Czytaniu, Toruńskim Festiwalu Książek oraz Festiwalu Nauki i Sztuki. Organizuje dziesiątki imprez okolicznościowych i rocznicowych. Wielkim powodzeniem cieszą się akcje i wydarzenia aktywizujące całe rodziny i seniorów. Z sukcesem rozwija jedyną w Toruniu publiczną wypożyczalnię gier planszowych. Ciągle eksploruje nowe dziedziny i obszary działania.

Biblioteka posiada 14 filii działających na terenie Torunia przy ulicach: Jęczmiennej, Kościuszki, Mickiewicza, Poznańskiej, Lubickiej, Lelewela, Okólnej, Rzepakowej, Konstytucji 3 Maja, Żwirki i Wigury, Fałata, Św. Józefa, Łyskowskiego i Raszei (więcej o filiach). W tym roku książnica planuje remont budynku Ośrodka Czytelnictwa Chorych i Niepełnosprawnych przy ul. Szczytnej. W ramach zadania zostaną wykonane prace dekarskie i elewacyjne, zabezpieczające przed degradacją elementów dachu oraz zaciekaniem tynków elewacji.

 

Książnica Kopernikańska w liczbach:

  • 640 tysięcy książek,
  • 104 tysiące czasopism,
  • 65 tysięcy jednostek specjalnych,
  • 26 tysięcy książek zabytkowych – jedna z najcenniejszych kolekcji w Polsce,
  • 14 filii działających na terenie Torunia.

 

Książnica Kopernikańska jest jedną z 15 jednostek organizacyjnych samorządu województwa kujawsko-pomorskiego w dziedzinie kultury. Pozostałe to: Opera Nova w Bydgoszczy, Filharmonia Pomorska w Bydgoszczy, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny w Toruniu, Galeria Wozownia w Toruniu, Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu, Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Pałac Lubostroń w Lubostroniu, Ośrodek Chopinowski w Szafarni.

 

Czytaj też:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

25 stycznia 2019 r.