Aktualności

fot. Szymon Zdziebło
fot. Szymon Zdziebło

Książki w nowoczesnych warunkach

Zakończył się kapitalny remont siedziby głównej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. W gmachu przy ulicy Słowackiego czytelnicy ponownie będą mogli wypożyczać książki od 4 maja. Dzięki środkom z budżetu województwa budynek przeszedł gruntowną modernizację. Wartość inwestycji to prawie 11 milionów złotych.

 

– Zakończona modernizacja to pierwsza tak duża inwestycja w siedzibie biblioteki. Zainstalowane systemy przeciwpożarowe i wentylacyjne stworzą optymalne warunki do przetrzymywania cennego księgozbioru – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Remont Książnicy Kopernikańskiej mieszczącej się przy ulicy Słowackiego 8 w Toruniu rozpoczął się wiosną 2013 roku. Dzięki przeprowadzonym pracom udało się wygospodarować dodatkową powierzchnię magazynową. Wzmocniono konstrukcję budynku, naprawiono stropy i ściany, a także wymieniono drzwi. W ramach prowadzonych prac udało się także odnowić pomieszczenia działu zbiorów specjalnych – czytelnię i pokój starodruków.

W całym budynku został zainstalowany nowoczesny system wentylacyjno-klimatyzacyjny, który zapewni mikroklimat o odpowiednich parametrach (temperatura od 14 do 16 stopni Celsjusza, wilgotność od 45 do 55 procent). Magazyny zostały wyposażone w system ochrony przeciwpożarowej i bezpośrednie połączenie ze strażą pożarną. Na każdej kondygnacji zamontowano czujniki dymu, drzwi przeciwdymowe i system gaszenia gazem. Zainstalowano także antywłamaniowy monitoring ruchu i obrazu.

Czytelnia zbiorów specjalnych będzie nieczynna do 30 czerwca, natomiast czytelnia główna jest zamknięta do odwołania. Więcej informacji tutaj.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu jest jednostką organizacyjną samorządu województwa.

 

fot. Szymon Zdziebło
 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

21 stycznia 2015 r.
Ostatnia aktualizacja: 29 kwietnia 2015 r.