Aktualności

Spotkanie z ambasadorem Ukrainy w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Spotkanie z ambasadorem Ukrainy w Urzędzie Marszałkowskim, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Książki dla Ukraińców w marszałkowskich bibliotekach

Wicemarszałek Zbigniew Ostrowski podejmuje dziś (8 listopada) w Urzędzie Marszałkowskim ambasadora Ukrainy Wasyla Zwarycza. Wśród tematów rozmowy m.in. wsparcie, którego udzielamy ukraińskim społecznościom i ukraińskim uchodźcom w naszym regionie. Ambasador Zwarycz otwiera „Półki ukraińskie z książkami” w bibliotekach wojewódzkich w Toruniu i Bydgoszczy.

 

„Ukraińska półka z książkami” to inicjatywa małżonki prezydenta Ukrainy Ołeny Zełenskiej. Chodzi o to, by ukraińscy uchodźcy wojenni w naszym kraju mieli możliwość kontaktu z literaturą i językiem swojego kraju. Przedsięwzięcie realizujemy w partnerstwie z ukraińską administracją oraz tamtejszym Instytutem Książki. Wczoraj regał z literaturą udostępniła czytelnikom Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, dziś – podczas uroczystości z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i ambasadora Ukrainy – uczyni to toruńska Książnica Kopernikańska.

 

W programie wizyty ambasadora Zwarycza znalazła się także wczorajsza gala Kujawsko-Pomorskiego Forum Innowacji, Nauki, Biznesu i Samorządu.

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę wspiera społeczności lokalne i regionalne w tym kraju oraz przebywających na terenie naszego regionu ukraińskich uchodźców wojennych. Na pomoc Ukraińcom wydaliśmy w ubiegłym roku z budżetu województwa 7 milionów złotych (i dodatkowo 27,8 mln zł z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego), w tym będzie to ponad 5 milionów złotych.

 

Zaangażowaliśmy się m.in. w organizację transportów humanitarnych na Ukrainę. W 63 tego rodzaju konwojach wysłaliśmy już za wschodnią granicę materiały opatrunkowe, leki, śpiwory, odzież i żywność i agregaty prądotwórcze. Na potrzeby obsługi dystrybucji pomocy rzeczowej, której część pochodzi ze zbiórek w innych krajach Europy, stworzyliśmy trzy magazyny darów.

 

W naszym województwie znaleźli schronienie niepełnosprawni intelektualnie podopieczni ewakuowanego w związku z działaniami wojennymi domu opieki w Chmielnickim.  W budynku dawnego szpitala psychiatrycznego w Toruniu funkcjonuje ośrodek, w którym osoby te mieszkają w godnych warunkach i otrzymują właściwą dla ich stanu zdrowia opiekę, terapię i rehabilitację.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

8 listopada 2023 r.