Aktualności

Przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska prezentująca książkę - biografię prezydenta Raczkiewicza, fot. Andrzej Goiński/UMWKP
Do lektury zaprasza przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Książka pod choinkę

Polityk od trudnych misji – tak scharakteryzowali swojego bohatera autorzy wydanej wspólnie przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego i Instytut Pamięci Narodowej biografii Władysława Raczkiewicza, prezydenta RP w niezwykle trudnych dla kraju latach 1939-1947. Staranna pod względem edytorskim książka opiera się na kilkuset fotografiach, oficjalnych i mniej oficjalnych, w większości niepublikowanych wcześniej.

 

Był jednym z najwybitniejszych polityków II Rzeczypospolitej, cieszył się wielkim zaufaniem Józefa Piłsudskiego, przez całe swoje życie polityczne obejmował placówki, na których nie radzili sobie inni. Zanim po klęsce wrześniowej i ewakuacji z kraju polskich władz w 1939 roku został prezydentem na uchodźstwie był m.in. ministrem spraw wewnętrznych w czterech rządach, senatorem i marszałkiem Senatu, wojewodą nowogródzkim, wojewodą wileńskim i wojewodą krakowskim. W lipcu 1936 mianowany został wojewodą Wielkiego Pomorza ze stolicą w Toruniu i sprawował tę funkcję do 5 września 1939.   

 

– Władysław Raczkiewicz, wojewoda pomorski, to postać ważna dla budowania naszej tożsamości lokalnej. Cieszę się, że ta książka powstała. Wielki szacunek dla autorów za ich pracę, dociekliwość i przede wszystkim konsekwencję w docieraniu do dokumentów – od Kutaisi w Gruzji po Londyn i Walię. Ważne, żeby ta książka nie zalegała na półkach, żeby była czytana, żeby o niej dyskutowano, nawet spierano się z autorami. Bo wtedy książka żyje i żyje również osobowość w naszej wdzięcznej pamięci. Docierają już do mnie ludzie, którzy chcą tę książkę posiadać – regionaliści, historycy. Wierzę, że odbije się szerokim echem zarówno wśród czytelników, jak i w świecie naukowym – zachęca do lektury przewodnicząca sejmiku województwa Elżbieta Piniewska.   

 

Katarzyna Moskała i Mirosław A. Supruniuk, historycy związani z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika, oparli biografię prezydenta Raczkiewicza na zdjęciach dokumentujących jego udział w ważnych wydarzeniach, ale też na kadrach przedstawiających go w sytuacjach mniej oficjalnych. Widać na nich wysokiego, przystojnego, wyprostowanego po oficersku mężczyznę, zawsze nienagannie ubranego. Zdjęć jest blisko 400, pochodzą m.in. z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Archiwum Akt Nowych, Archiwum Senatu, Centralnego Archiwum Państwowego Litwy, Instytutu Polskiego i Muzeum gen. Sikorskiego w Londynie, warszawskiego Ośrodka Karta, Biblioteki i Archiwum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu i zasobów Towarzystwa Przyjaciół Archiwum Emigracji w Toruniu, a także zbiorów prywatnych.

 

Nas w Kujawsko-Pomorskiem zainteresują najbardziej zapewne te, które zrobiono w Toruniu, Bydgoszczy czy Brodnicy.   

 

Książkę można kupić w dobrych księgarniach, a także w księgarni internetowej IPN. Przyjemnej lektury.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 grudnia 2020 r.

 

Fot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKPFot. Andrzej Goiński/UMWKP