Aktualności

Dyrekcja szkoły wraz z laureatką nagrody z roku 2022 i prof. R. Lepperte
Dyrekcja szkoły wraz z laureatką nagrody z roku 2022 i prof. R. Lepperte

Korczakowskie wyróżnienie dla szkoły szpitalnej w Bydgoszczy

Zespół Szkół nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy, której organem prowadzącym jest Samorząd Województwa Kujawsko – Pomorskiego, otrzymał wyróżnienie w II edycji Nagród im. Janusza Korczaka. Wręczenie nagród odbyło się18 maja w Muzeum Pollin w Warszawie.

 

Placówkę wyróżniono w kategorii ,,Instytucje wdrażające Korczakowskie idee.” Oprócz Zespołu Szkół nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy nagrody i wyróżnienia w tej kategorii otrzymali:

nagrody:

  • Fundacja „Kosmos dla dziewczynek” z Warszawy
  • Warszawskie Hospicjum dla Dzieci
  • Fundacja Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego z Warszawy
  • Program „Równać Szanse” warszawskiej Fundacji „Civis Polonus”
  • Młodzieżowe Centrum Edukacji i Readaptacji Społecznej w Goniądzu

wyróżnienia:

  • Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 2 „KĄT” z Warszawy
  • Program „Projektor” realizowany przez Fundację Edukacyjną Przedsiębiorczości w Lublinie
  • Stowarzyszenie „Serduszko dla dzieci” w Warszawie
  • Ogólnopolska Scena Prezentacji Artystycznych Realizacji OSPAR w Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie
  • Szkoła Podstawowa im. Janusza Korczaka w Rudzie Bugaj

 

W II edycji konkursu, wpłynęło ponad 140 zgłoszeń, spośród których Kapituła Nagrody przyznała 15 nagród i 12 wyróżnień. Pełna lista nagrodzonych i wyróżnionych tutaj. Nagrodą Janusza Korczaka, ustanowioną przez Uczelnię Korczaka, honorowane są osoby i instytucje, kierujące się w swojej pracy z dziećmi i młodzieżą korczakowskimi wartościami.

 

Dla całej społeczności naszej szkoły to bardzo ważne i motywujące. Choroba, trudna sytuacja życiowa, ciężkie doświadczenia mocno ukierunkowują patrzenie młodego człowieka na codzienność i często powodują generowanie wielu problemów, widzenie świata w czarnych barwach. Celem naszej codziennej pracy, jako nauczycieli przemierzających korytarze i sale szpitalne, jest wnoszenie nadziei, radości, kolorów i motywacji do podjęcia działania, do wstania z łóżka, do pokazania, że warto, że każdy dzień jest cenny i od nas zależy jak go przeżyjemy – podsumowuje sukces placówki jej dyrektor Izabela Maciejewska,

 

Zespół Szkół nr 33 funkcjonuje w 3 szpitalach na terenie Bydgoszczy: Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym i Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr. A. Jurasza. Kadra placówki oprócz działań edukacyjnych inspiruje podopiecznych do uczestnictwa w projektach edukacyjnych,  przedmiotowych oraz związanych z czynnościami dnia codziennego: szyciem, gotowaniem, malowaniem, wyplataniem makramy, hodowlą kwiatów.

Zespół Szkół nr 33 Specjalnych dla Dzieci i Młodzieży Przewlekle Chorej w Bydgoszczy

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 31 maja 2023 r.