Aktualności

fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Kopernik oczami dziecka

Nikt tak krytycznie i błyskotliwie nie charakteryzuje jak dzieci. Jak postać wybitnego astronoma widzi 5-latek, a jak 17-latek? Kreacje wizerunku Mikołaja Kopernika i wyobrażenia na temat jego działalności oglądać możemy przed Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.

 

W naszej jednostce kultury przechowywane są prace dzieci z wielu lat zajęć. Ich tematyka jest bardzo różnorodna. Tym razem obiektem zainteresowań był Mikołaj Kopernik. W poniedziałek (13 lutego) przed galerią stanęła wystawa prac. To przedstawienia Kopernika, tradycyjne portretowe ujęcia oraz wizje na temat kosmosu. Na uwagę zasługuje szeroka gama zastosowanych technik plastycznych. Oprócz prac malarskich można zobaczyć, linoryty, grafiki. Autorami są dzieci i młodzież z Torunia i całej Polski. Najmłodsi artyści to dzieci w wieku wczesnoszkolnym, najstarsi to uczniowie szkół średnich.

 

Podczas pierwszego tygodnia ferii uczestnicy zajęć (grupa w wieku od 10 lat) pracując przy komputerze nad animacją komputerową stworzyli niezwykłą historię o Mikołaju Koperniku.

Zobaczcie sami:

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 lutego 2023 r.

 

ANNA MADEJCZYK lat 9 Kraków POLSKABARBARA KRZEMIŃSKA lat 16 Gorlice POLSKADANUTA WIĘCŁAWEK lat 15 Kąty Wrocławskie POLSKAEDWARD JOSEFOWSKI lat 17 Katowice POLSKAJOANNA CIEĆKO lat 15 Tomaszów Lubelski POLSKAJUSTYNA MITEK lat 15 Opole POLSKAMAGDALENA BARCZYK lat 18 Częstochowa POLSKAMAŁGORZATA MIKOŁAJEWSKA lat 15 Grudziądz POLSKASERGEY FILONENKO lat 9 Charków UKRAINAfot. Andrzej Goiński dla UMWKP