Aktualności

W dniu urodzin Mikołaja Kopernika nasi chilijscy przyjaciele pozdrawiają mieszkańców Kujaw i Pomorza
W dniu urodzin Mikołaja Kopernika nasi chilijscy przyjaciele pozdrawiają mieszkańców Kujaw i Pomorza

Kopernik, Chile, Kujawsko-Pomorskie

Województwo kujawsko-pomorskie, region Mikołaja Kopernika, uniwersyteckiej astronomii i marszałkowskich astobaz, nawiązał dobrze rokującą współpracę z regionem Coquimbo w Chile, kraju uważanym obecnie za światową stolicę astronomii i lidera w dziedzinie turystyki astronomicznej. Z naszymi chilijskimi partnerami łączy nas pomysł na gospodarcze wykorzystanie związanego z tym potencjału.

 

– Astrobazy to był nasz autorski pomysł na popularyzację nauk ścisłych, w tym samej astronomii, oparty o tradycję toruńskiej astronomii i postać wielkiego polskiego astronoma. Kujawsko-Pomorskie, posiadające uniwersyteckie, najważniejsze w kraju obserwatorium astronomiczne, dwa planetaria i sieć czternastu dedykowanych entuzjastom astronomii ogólnodostępnych astrobaz, a także historię związaną z Kopernikiem, nie może nie wykorzystywać tego potencjału w przemyśle turystycznym – podkreśla marszałek Piotr Całbecki. 

 

Chile i nasi partnerzy w regionie Coquimbo mają w tej dziedzinie spore doświadczenie. Kraj, do którego znakomite warunki obserwacji nieba ściągają naukowców z całego świata i w którym znajduje się obecnie prawie połowa światowej infrastruktury dedykowanej profesjonalnym obserwacjom nieboskłonu, jest też miejscem, do którego niemal masowo udają się fani astronomii, amatorzy przygody z teleskopami i tego, co można za ich pomocą wydrzeć tajemnicom Wszechświata. Działają tam m.in. wyspecjalizowane biura podróży i firmy turystyczne, połowa w samym regionie Coquimbo. Mamy zamiar skorzystać z chilijskiego know-how w tym zakresie. Chilijczycy zaś chcą zaadaptować na własny użytek nasz model edukacji astronomicznej.

 

W maju 2016 roku gościliśmy Pabla Domeykę, wnuka Ignacego Domeyki (Polaka, przyjaciela Mickiewicza, bohatera narodowego Chile, który m.in. odkrył tamtejsze złoża cennych minerałów i zreformował chilijski system edukacji), który odwiedził m. in. Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w podtoruńskich Piwnicach. Towarzyszyła mu ekipa chilijskiej telewizji, która przygotowała cykl programów o Polsce i naszym regionie. Latem 2016 odwiedzili nas młodzi ludzie z Coquimbo, a we wrześniu 2018 chilijski ambasador w Polsce Julio Yubini Bravo.

 

W dniu urodzin Mikołaja Kopernika (urodził się 19 lutego 1473 w Toruniu) nasi chilijscy przyjaciele przysłali nam film z pozdrowieniami.

 

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

19 lutego 2019 r.