Aktualności

Festyn archeologiczny ,,Wehikuł czasu'' w Parku Kulturowym Wietrzychowice, organizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa , fot. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Izbica Kujawska
Festyn archeologiczny ,,Wehikuł czasu'' w Parku Kulturowym Wietrzychowice, organizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa , fot. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Izbica Kujawska

Konstelacje dobrych miejsc: nie do wiary

Megalityczne grobowce, największa prywatna kolekcja głazów narzutowych, najstarsza polska wieś i prasłowiańskie rytuały unoszące się nad obrzędowym kamiennym kręgiem. Wszystko to w naszym regionie! Choć przykryte grubą warstwą historycznego kurzu, nierzadko ukryte głęboko pod ziemią – nasze skarby znów ujrzały światło dzienne. Zapewne różne zrządzenia losu a może i zmowa prastarych bóstw, decydowały o rodzeniu się nietypowych ludzkich pasji, dzięki którym możemy dziś zwiedzać „polskie piramidy” w Wietrzychowicach, Askaukalis – Kruszę Zamkową z czasów Ptolemeusza i podziwiać potęgę głazów narzutowych zgromadzonych w Kowalewie Pomorskim. Wyruszamy w niepowtarzalną podróż przez dzieje!

 

Park Kulturowy Wietrzychowice (gmina Izbica Kujawska)  – to tu wznoszą się tzw. ,,polskie piramidy” – jedne z najstarszych i najcenniejszych obiektów europejskiego dziedzictwa kulturowego. To grobowce megalityczne wzniesione przez ludność neolitycznej kultury pucharów lejkowatych (schyłek IV i początek III tysiąclecia p.n.e.). Miały one zapewnić zmarłym możliwie trwałe miejsce wiecznego spoczynku – podobnie jak w przypadku piramid egipskich, młodszych od „polskich” o przeszło 1000 lat! Rezerwaty archeologiczne ustanowione z kilku grobowców znajdują się Wietrzychowicach  i Sarnowie (gmina Lubraniec) z cmentarzysk szkieletowych ustanowiono rezerwaty archeologiczne złożone z kilku grobowców. Ocalał także pojedynczy grobowiec w Gaju (gmina Izbica Kujawska) – niegdyś okazały, liczący 150 m długości. W Parku Kulturowym Wietrzychowice w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa organizowane są festyny archeologiczne pn. „Wehikuł czasu”, przedstawiające codzienne życie w epoce neolitu.

 

Niewiele osób wie, że w Kowalewie Pomorskim znajduje się największa kolekcja głazów narzutowych. Składają się na nią najstarsze zabytki na ziemi-potężne głazy narzutowe, jak również kamienie młyńskie i przedmioty użytkowe wykonane z kamienia.  Kolekcja posiada certyfikat rekordu Polski w kategorii „Największa prywatna kolekcja głazów narzutowych”. Najmniejsze z nich ważą tonę, największe nawet 20, a łącznie jest ich 150!

 

Askaukalis – najstarsza Polska wieś – osada w Kruszy Zamkowej (gmina Inowrocław) była bazowym ośrodkiem rozległej aglomeracji Askaukalis. To tutaj znajdowało się centrum władzy i regionu Kujaw, główny ośrodek religijny i ośrodki wyspecjalizowanej wytwórczości działające przez blisko 600 lat ( II w.pn.e. – V w.n.e). W 2014 r. powstał tu obiekt archeologiczny „Askaukalis – Krusza Zamkowa”. Ciekawą historię tego miejsca ujęto w cztery bloki tematyczne: Askaukalis na mapie Ptolemeusza, Askaukalis – aglomeracja osadnicza, Krusza Zamkowa – osada centralna, Krusza Zamkowa – sanktuarium. W odległe czasy przeniesie nas zrekonstruowana świątynia z przełomu II w.p.n.e. – I w.n.e.

 

Łojewo (gmina Inowrocław) – od Prasłowian po Młodą Polskę. Ta niewielka wieś malowniczo położona nad jeziorem Szarlejskim, zwanym „Małym Gopłem”, zaprasza do  „Prasłowiańskiego Gaju”. Poznamy tu zwyczaje, wierzenia i mitologię  pogańskich Słowian sprzed 1000 lat. Warto tez zajrzeć do Centrum Dziedzictwa Kujaw Zachodnich, które  odkryje przed nami historię, tradycję i kulturę ludową tego regionu oraz życie i twórczość urodzonego w Łojewie  Stanisława Przybyszewskiego Tutejsze gospodynie dbają o to by była to uczta nie tylko dla duszy, ale i dla ciała.

 

 

Więcej na stronie kujawsko-pomorskie.travel. Za tydzień zapraszamy do Grudziądza na odbywający się w tym mieście Festiwal Grup Rekonstrukcyjnych.
Czytaj też Weekend z kulturą

 

,,Konstelacje dobrych miejsc” – w każdy weekend razem z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną zapraszamy do odkrywania kolejnych zakątków naszego regionu i tworzenia własnej konstelacji podróży! Zachęcamy do poznawania miejsc znanych, wielokrotnie nagradzanych w plebiscytach i konkursach. Poprowadzimy Was także w tajemnicze i urokliwe zakamarki. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi – ich niesamowitym pasjom i umiejętnościom turystyka w naszym województwie nieustannie się rozwija i wciąż zaskakuje nowymi atrakcjami. Połącz wybrane miejsca we własne niepowtarzalne szlaki, przemierzaj nieodkryte ścieżki i poznawaj z nami Kujawsko-Pomorskie Konstelacje Dobrych Miejsc.

 

,,Konstelacje dobrych miejsc” Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej została wyróżniona medalem Medal Mercurius Gedanensis podczas targów turystycznych Free Time Festival, które odbyły się 2 i 3 kwietnia w Gdańsku. Na tych samych targach Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna otrzymała również nagrodę najatrakcyjniejsze stoisko. Więcej tutaj.


Opracowanie: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

2 września 2016

 

Festyn archeologiczny ,,Wehikuł czasu'' w Parku Kulturowym Wietrzychowice, organizowany w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa ,  fot. Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury Izbica KujawskaKolekcja głazów narzutowych fot. Fundacja Ocalony ŚwiatKolekcja głazów narzutowych fot. Fundacja Ocalony ŚwiatKolekcja głazów narzutowych fot. Fundacja Ocalony ŚwiatPark Kulturowy Wietrzychowice, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaPark Kulturowy Wietrzychowice, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaPark Kulturowy Wietrzychowice, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna