Aktualności

Festiwal Grup Rekonstrukcyjnych fot. UM Grudziądz
Festiwal Grup Rekonstrukcyjnych fot. UM Grudziądz

Konstelacje dobrych miejsc: grudziądzka historia oręża

Grudziądz już od progu wita swoich gości przepiękną panoramą. Wjeżdżając do miasta przez most na Wiśle, oczom ukazuje się unikatowy na skalę europejską zespół 26 zabytkowych spichlerzy malowniczo usytuowanych na nadwiślańskiej skarpie. Pełniące funkcję magazynów zbożowych, z czasem odegrały istotną rolę – zostały włączone w system murów miejskich, broniąc tym samym dostępu do miasta.

 

Fragmenty XIV-wiecznych murów obronnych z charakterystyczną Bramą Wodną – jedyną ocalałą bramą miejską, podziwiać możemy do dzisiaj. Wpatrując się w panoramę spichrzy nie sposób pominąć wzrokiem charakterystycznej wieży. To, wznosząca się na Górze Zamkowej, zrekonstruowana wieża Klimek, będąca niegdyś nieodłącznym elementem zamku krzyżackiego w Grudziądzu. Był on wówczas jednym z większych i potężniejszych obiektów tego typu na ziemi chełmińskiej. Dzięki przeprowadzonym wykopaliskom archeologicznym, dziś podziwiać możemy odkryte pozostałości piwnic, fundamenty skrzydeł mieszkalnych zamku wysokiego, zamkową studnię i wspomnianą, wysoką na 23 metry wieżę. Warto wspiąć się na jej szczyt, skąd jak okiem sięgnąć widać wijącą się wstęgę Wisły. Nieodłącznym elementem nadwiślańskiej panoramy miasta są także czerwone mury cytadeli, stanowiącej dziś wartościowy zabytek sztuki fortyfikacyjnej XVIII wieku.

 

Trudno wyobrazić sobie lepszą scenerię dla Festiwalu Grup Rekonstrukcyjnych. 10 i 11 września po raz trzeci do Grudziądza zjadą grupy rekonstrukcyjne z całej Polski. Dzięki nim weźmiemy udział w niecodziennej lekcji historii – odbędziemy podróż w czasy od wczesnego średniowiecza, aż do formacji wojskowych XXI w. Kulminacyjnym punktem Festiwalu będzie Bitwa Narodów, na którą zapraszamy 10 września o godz. 18.30. Szczegóły wydarzenia na stronie kujawsko-pomorskie.travel.

Przy okazji wizyty w Grudziądzu warto odwiedzić również odbywającą się w tym mieście w dniach 9-10 września 7. Galę Światła i Energii. Więcej tutaj.

 

Za tydzień zapraszamy do Biskupina na 22. Festyn Archeologiczny „Biskupin archeo-fashion week”.

Czytaj też Dzieje się w weekend

 

,,Konstelacje dobrych miejsc” – w każdy weekend razem z Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną zapraszamy do odkrywania kolejnych zakątków naszego regionu i tworzenia własnej konstelacji podróży! Zachęcamy do poznawania miejsc znanych, wielokrotnie nagradzanych w plebiscytach i konkursach. Poprowadzimy Was także w tajemnicze i urokliwe zakamarki. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi – ich niesamowitym pasjom i umiejętnościom turystyka w naszym województwie nieustannie się rozwija i wciąż zaskakuje nowymi atrakcjami. Połącz wybrane miejsca we własne niepowtarzalne szlaki, przemierzaj nieodkryte ścieżki i poznawaj z nami Kujawsko-Pomorskie Konstelacje Dobrych Miejsc.

 

,,Konstelacje dobrych miejsc” Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej została wyróżniona medalem Medal Mercurius Gedanensis podczas targów turystycznych Free Time Festival, które odbyły się 2 i 3 kwietnia w Gdańsku. Na tych samych targach Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna otrzymała również nagrodę najatrakcyjniejsze stoisko. Więcej tutaj.

 

Opracowanie: Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

9 września 2016

 

Wieża KlimekCytadela w Grudziądzu, fot. Mariusz NasieniewskiFestiwal Grup Rekonstrukcyjnych fot. UM GrudziądzFestiwal Grup Rekonstrukcyjnych fot. UM GrudziądzGrudziądz nocą, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja TurystycznaSpichrze w Grudziądzu, fot. Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna