Aktualności

Urząd Gminy w Pruszczu (powiat świecki) po termomodernizacji, Fot. Urząd Gminy Pruszcz
Urząd Gminy w Pruszczu (powiat świecki) po termomodernizacji, Fot. Urząd Gminy Pruszcz

Konkursy RPO: czystsze powietrze i oszczędności

Odnowiona elewacja, docieplony dach, wymienione okna oraz nowoczesne instalacje do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych –  tak wygląda Urząd Gminy w Pruszczu po kompleksowej termomodernizacji, współfinansowanej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. W naszym RPO jest więcej środków na realizację przedsięwzięć, które pozwalają oszczędzać i sprawiają, że oddychamy czystszym powietrzem.  

 

Termomodernizacja siedziby samorządowych władz gminy Pruszcz to pierwsza tego rodzaju zakończona już inwestycja w naszym regionie, zrealizowana przy udziale środków z RPO na lata 2014-2020. Uroczyste otwarcie obiektu odbyło się w poniedziałek (12 czerwca). W ramach tego samego projektu projektu gmina pozyskała także wsparcie na termomodernizację szkół podstawowych w Niewieścinie i Łowinku.

 

W sumie ze wsparcia na realizację projektów termomodernizacji – przede wszystkim w szkołach, ale także urzędach, instytucjach kultury, przychodniach, świetlicach wiejskich oraz remizach strażackich – skorzystały do tej pory 34 gminy i powiaty. Suma marszałkowskiego dofinansowania na realizację tych zadań to 36 milionów złotych (WIĘCEJ).

 

– Zachęcamy do aplikowania o dofinansowanie kolejnych projektów. W najnowszym konkursie kierujemy środki na kompleksową modernizację energetyczną gmachów służących lokalnym społecznościom. Efekty, na które liczymy, to mniejsze koszty utrzymania budynków oraz czystsze i zdrowsze powietrze dzięki zmniejszeniu emisji szkodliwych pyłów do atmosfery – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Aktualnie o wsparcie na realizację projektów termomodernizacji w ramach RPO mogą wnioskować samorządy terytorialne i ich jednostki, przedsiębiorstwa komunalne, organizacje pozarządowe, kościoły oraz podmioty lecznicze. Pomoc trafi między inny na ocieplenie obiektów, w tym wymianę pokrycia dachu czy okien, przebudowę systemów grzewczych, budowę i przebudowę instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii a także instalację systemów chłodzących. W puli są prawie 24 miliony złotych, a poziom dofinansowania może wynieść do 85 proc wydatków kwalifikowanych. Nabór wniosków rozpocznie się 30 czerwca i potrwa do 29 września. Szczegóły na temat naboru.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 czerwca 2017 r.

 

Urząd Gminy w Pruszczu (powiat świecki) po termomodernizacji, Fot. Urząd Gminy PruszczUrząd Gminy w Pruszczu (powiat świecki) po termomodernizacji, Fot. Urząd Gminy PruszczUrząd Gminy w Pruszczu (powiat świecki) po termomodernizacji, Fot. Urząd Gminy PruszczUrząd Gminy w Pruszczu (powiat świecki) po termomodernizacji, Fot. Urząd Gminy PruszczUrząd Gminy w Pruszczu (powiat świecki) po termomodernizacji, Fot. Urząd Gminy PruszczUrząd Gminy w Pruszczu (powiat świecki) po termomodernizacji, Fot. Urząd Gminy PruszczUrząd Gminy w Pruszczu (powiat świecki) po termomodernizacji, Fot. Urząd Gminy Pruszcz