Aktualności

Konkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej Goiński
Konkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej Goiński

Konkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu rozstrzygnięty

W czwartek (9 listopada) odbył się półfinał i finał konkursu „Władysław Raczkiewicz i jego czasy”. Największymi znawcami biografii Władysława Raczkiewicza i wydarzeń z dziejów Polski i historii powszechnej XIX i pierwszej połowy XX w. okazali się uczniowie z trzech największych miast regionu: Łukasz Kilichowski z Torunia, Ada Kubielska z Włocławka i Szymon Jabłoński z Bydgoszczy.

 

Półfinałowy test przygotowany przez Wojewódzką Komisję Konkursową w składzie: dr hab. Zdzisław Biegański, dr Ewa Puls i dr Joanna Szczutkowska dla wielu uczniów okazał się trudny. Szczególnych problemów przysporzyły im pytania dotyczące geografii historycznej. Dzięki temu jednak udało się wyłonić sześciu finalistów, którzy na ustnym finale reprezentowali tak wysoki poziom, że Wojewódzka Komisja Konkursowa oprócz trzech pierwszych miejsc i nagród dla:

– Łukasza Kilichowskiego z Liceum Akademickiego w Toruniu (nagroda 2000 zł za zajęcie I miejsca),

– Ady Kubielskiej z Zespołu Szkół Samochodowych im. Tadeusza Kościuszki we Włocławku (nagroda 1500 zł za zajęcie II miejsca),

 – Szymona Jabłońskiego z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Bydgoszczy (nagroda 1000 zł za zajęcie III miejsca),

 

postanowiła przyznać również specjalne wyróżnienie dla Macieja Kulisa z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu (nagroda 600 zł). Równorzędne wyróżnienia otrzymali Katarzyna Krauze z Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy i Aleksander Wiśniewski z V Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Toruniu. Dla obu uczniów przyznano nagrody w wysokości 500 zł.

 

Nie byłoby jednak sukcesów uczniów, gdyby nie zaangażowanie i wsparcie ze strony nauczycieli, którzy zgłosili swoje szkoły do konkursu, przeprowadzili eliminacje szkolne i przygotowali swoich wychowanków do udziału w konkursie. Dlatego gratulacje należą się nie tylko uczestnikom konkursu, ale także ich opiekunom. Nagrody finansowe otrzymali:

– pani Maria Jadczak, której aż dwóch podopiecznych znalazło się w finale: Łukasz Kilichowski i Aleksander Wiśniewski;

– pani Bożena Piętowska, opiekunka Ady Kobielskiej;

– pani Nel Powel, opiekunka Szymona Jabłońskiego;

– pan Waldemar Wąśniewski, opiekun Macieja Kulisa,

– pan Wojciech Jóźwiak, opiekun Katarzyny Krauze.

 

W imieniu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego nagrody wręczył przewodniczący sejmiku Ryszard Bober. Uroczystość odbyła się w sali im. Władysława Raczkiewicza w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu.

 

Wszystkim szkołom, nauczycielom i uczestnikom konkursu dziękujemy za zainteresowanie i udział w konkursie. Mamy nadzieję, że również w przyszłości będziecie wspierać nasze przedsięwzięcia.

 

Konkurs wpisuje się w obchody ustanowionego przez sejmik województwa Roku Władysława Raczkiewicza (podobną uchwałę podjął Senat RP). Raczkiewicz był uczestnikiem wszystkich najważniejszych wydarzeń II RP od jej narodzin do końca II wojny światowej. Pełnił funkcję Wojewody Pomorskiego i Prezydenta RP na uchodźctwie. Wciąż jest postacią niedocenianą i mało znaną. Jedyny pomnik tego polityka stoi przy Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Imię Władysława Raczkiewicza nosi także sala obrad sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego oraz jedna z najważniejszych sal w Senacie RP.

 

W ramach obchodów Roku Władysława Raczkiewicza w województwie odbyła się między innymi konferencja naukowa „Londyńska reduta. Prezydenci RP na Uchodźstwie 1939-1990”, w Muzeum Uniwersyteckim można oglądać wystawę „Władysław Raczkiewicz 1885-1947: Biografia Polityczna”, zaś na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał komiks „Władysław Raczkiewicz. Twórca idei Wielkiego Pomorza”. Rada Miasta Torunia podjęła 12 października uchwałę o nadaniu dotychczasowej Trasie Średnicowej Północnej nazwy Trasa Prezydenta Władysława Raczkiewicza.

 

 

Kancelaria Sejmiku

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

9 listopada 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 listopada 2017 r.

 

Konkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej GoińskiKonkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu, fot. Andrzej Goiński