Aktualności

Fot. Tymoteusz Tymiński
Fot. Tymoteusz Tymiński

Konkurs stypendialny na scenariusz filmu o generał Zawackiej

W tym roku mija 110. rocznica urodzin generał Elżbiety Zawackiej. Z tej okazji fundacja jej imienia ogłosiła konkurs na stypendium scenariuszowe do pełnometrażowego filmu fabularnego na podstawie biografii bohaterki. Patronem konkursu jest marszałek Piotr Całbecki, który ufundował nagrodę dla zwycięzcy – roczną umowę stypendialną o wartości 60 tysięcy złotych. We wtorek (12 marca) w siedzibie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej odbyła się konferencja prasowa z udziałem gospodarza województwa i przedstawicieli fundacji. 

 

Generał profesor Elżbieta Zawacka – odznaczona Odznaką Honorową za zasługi dla Województwa, honorowa obywatelka Torunia, patronka toruńskiej Biblioteki Pedagogicznej oraz nowej przeprawy drogowej przez Wisłę w Toruniu – była drugą kobietą w historii Wojska Polskiego awansowaną na stopień generała brygady i jedyną wśród cichociemnych, czyli żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego z czasów drugiej wojny światowej, którzy po przeszkoleniu w Wielkiej Brytanii wrócili do kraju by organizować ruch oporu i szkolić jego uczestników. W latach 50-tych ubiegłego wieku prześladowana przez peerelowską policję polityczną. W 1965 roku doktoryzowała się z nauk humanistycznych, a po uzyskaniu habilitacji w 1973 roku związała się z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika i zamieszkała w Toruniu. Pracowała w uniwersyteckim Instytucie Pedagogiki i Psychologii. W 1995 roku otrzymała „belwederski” tytuł profesorski. Jest twórczynią fundacji, której misją jest upowszechnianie wiedzy na temat antyhitlerowskiego ruchu oporu w naszym kraju. 

 

We wtorek (12 marca) podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej w Toruniu ogłoszono konkurs na stypendium scenariuszowe do pełnometrażowego filmu fabularnego o gen. Elżbiecie Zawackiej, który ukazywał będzie dokonania niezwykłej Polki. W wydarzeniu uczestniczyli marszałek województwa Piotr Całbecki, prezes Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej Dorota Zawacka-Wakarecy, przewodniczący rady fundacji zasłużony parlamentarzysta (wicemarszałek Senatu w latach 2011-2015) Jan Wyrowiński, biografka prof. Zawackiej Katarzyna Minczykowska-Targowska, dowódca 8. Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Krzysztof Stańczyk oraz dyrektor Biblioteki Pedagogicznej im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej Dorota Komendzińska. 

 

Postać generał Elżbiety Zawackiej i jej zasługi dla Polski mają szansę stać się podstawą dla pierwszego, pełnometrażowego scenariusza filmu o tej wyjątkowej bohaterce. Zachęcam gorąco do udziału w konkursie  – mówi marszałek Piotr Całbecki. 

 

Zarys scenariusza (treatment) w formie pliku pdf. o objętości liczącej maksymalnie do 10 tysięcy znaków ze spacjami należy przesłać na adres mailowy: filmozo@zawacka.pl Na zgłoszenie prac czekamy do 30 czerwca do godziny 16. Z laureatem wyłonionym przez komisję konkursową zostanie podpisana roczna umowa stypendialna o wartości 60 tysięcy złotych na napisanie scenariusza do filmu fabularnego na podstawie biografii gen. Elżbiety Zawadzkiej. Patronem konkursu i fundatorem nagrody jest marszałek województwa, Piotr Całbecki. Więcej informacji o konkursie oraz regulamin i formularz zgłoszeniowy na stronie fundacji www.zawacka.pl

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest także organizatorem corocznego konkursu pod nazwą „Oni tworzyli naszą historię”, w którym uczniowie szkół z regionu przygotowują prace dokumentujące losy nieznanych bohaterów oraz wspomnienia uczestników i świadków ważnych wydarzeń w dziejach Polski i regionu. Uczniowie, nauczyciele i szkoły otrzymują atrakcyjne nagrody. Ideą konkursu jest upamiętnienie profesor Elżbiety Zawackiej oraz zarażenie młodych ludzi jej pasją: dokumentowaniem historii (więcej).

 

Program obchodów 110. rocznicy urodzin gen. Elżbiety Zawackiej tutaj.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 marca 2019 r.

Ostatnia aktualizacja: 13 marca 2019 r.

 

Konferencja prasowa w siedzibie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras Konferencja prasowa w siedzibie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras Konferencja prasowa w siedzibie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras Konferencja prasowa w siedzibie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras Konferencja prasowa w siedzibie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras Konferencja prasowa w siedzibie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras Konferencja prasowa w siedzibie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras Konferencja prasowa w siedzibie Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego, fot. Mikołaj Kuras