Aktualności

Konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. UMWKP
Konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. UMWKP

Konferencja prasowa marszałka: kolej, hematologia, kodeks Korwina

Uruchomiona po gruntownej modernizacji linia kolejowa Toruń-Chełmża, nowe zakupy taboru kolejowego, zorganizowany od podstaw oddział hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu oraz podziękowania za  skuteczną obronę przed wywiezieniem na Węgry bezcennego manuskryptu z kolekcji toruńskiej Książnicy Kopernikańskiej były 1 września tematami konferencji prasowej marszałka Piotra Całbeckiego.

Linia 207 Toruń-Malbork przez Grudziądz jest jedną z kluczowych dla kolejowego ruchu lokalnego w Kujawsko-Pomorskiem. Warta 190 milionów złotych inwestycja na dwudziestokilometrowym odcinku Toruń Wschodni – Chełmża, która pozwoli rozwijać tu wkrótce prędkość pociągów do 120 kilometrów na godzinę (pociągi pasażerskie) i 80 km/godz. (pociągi towarowe) – poza generalnym remontem samego torowiska objęła również głęboką modernizację przystanków kolejowych w Łysomicach i Grzywnie oraz przeniesienie przystanku w Ostaszewie Toruńskim bliżej centrum miejscowości, budowę przystanku na toruńskim osiedlu Jar oraz przebudowę towarzyszącej infrastruktury technicznej i przejazdów kolejowo-drogowych. Od lipca trwają procedury odbiorowe dotyczące wykonanych robót.

Pierwsze pociągi przejechały zrewitalizowaną trasą w niedzielę – w nowym rozkładzie jazdy mamy 15 par pociągów relacji Toruń-Grudziądz w dni powszednie i 9 par w weekendy.

Jednocześnie finalizujemy postępowanie przetargowe dotyczące zakupu 5 nowoczesnych czteroczłonowych elektrycznych kolejowych zespołów trakcyjnych, z klimatyzacją i 150 miejscami siedzącymi każdy. Będą kosztowały blisko 180 milionów złotych. Rozstrzygnięcie przetargu za tydzień.

Działania samorządu województwa na rzecz rozwoju regionalnego transportu kolejowego i przywrócenia mu znaczenia w połączeniach lokalnych – m.in. reaktywacja linii Szlachta-Wierzchucin w Borach Tucholskich, wznowienie połączenia Toruń-Sierpc, zakupy nowoczesnego taboru i zwiększenie nakładów na finansowanie przewozów, co przekłada się na zwiększenie liczby połączeń o ponad jedną trzecią – są pozytywnie odbierane przez obecnych i potencjalnych pasażerów. W Kujawsko-Pomorskiem obserwujemy w ostatnim czasie wzrost liczby korzystających w regionalnej oferty kolejowej – o aż 25 proc. w stosunku do sytuacji sprzed pandemii.

Zrewitalizowana linia Toruń-Chełmża, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZrewitalizowana linia Toruń-Chełmża, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZrewitalizowana linia Toruń-Chełmża, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZrewitalizowana linia Toruń-Chełmża, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZrewitalizowana linia Toruń-Chełmża, fot. Andrzej Goiński/UMWKPZrewitalizowana linia Toruń-Chełmża, fot. Andrzej Goiński/UMWKP

– Najważniejsze jest to, że pacjenci [wymagający leczenia hematologicznego] znaleźli swoje miejsce i że możemy tym ciężko chorym ludziom pomóc – tak komentowała uruchomienie w ekspresowym tempie oddziału hematologii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym dyrektor tej placówki Sylwia Sobczak. – Cieszę się, że to się udało, dziękuję kierownictwu oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia, który nie miał wątpliwości, że w tym przypadku najważniejszy jest zespół, przede wszystkim dziesiątka doświadczonych lekarzy specjalistów, gotowych do prowadzenia leczenia na najwyższym poziomie – podkreślił marszałek Piotr Całbecki. Gospodarz województwa poinformował, że placówka otrzyma 7 milionów złotych na doposażenie oddziału w niezbędny sprzęt, a kolejnym krokiem będzie uruchomienie procedur przeszczepowych szpiku i stworzenie banku tkanek. – Mamy w zespole fachowców od transplantacji – lekarzy i doświadczone pielęgniarki – uzupełnił koordynator nowego oddziału dr Marcin Rymko.

Uruchomiony w sierpniu, w odpowiedzi na kryzys związany z odejściem medyków z oddziału hematologicznego w szpitalu podległym magistratowi Torunia, szesnastołóżkowy oddział hematologiczny w toruńskim WSZ (z poradnią i oddziałem dziennym), w którym hospitalizowanych jest obecnie trzynaścioro pacjentów, specjalizuje się w hematologii i onkologii hematologicznej.

Podczas konferencji podsumowano też działania na rzecz uratowania przed wywiezieniem z kraju kodeksu Korwina – cymelium ze zbiorów marszałkowskiej Książnicy. – Wszyscy zdaliśmy ten egzamin! – stwierdziła dyrektor placówki Danetta Ryszkowska-Mirowska, nawiązując do solidarnej, spontanicznej akcji wielu środowisk, nie tylko w naszym regionie. Dodała, że Książnica przygotowuje się do kolejnej rozbudowy – powstanie nowe skrzydło biblioteczne z wolnym dostępem do księgozbioru i miejscem na ekspozycję przechowywanych obecnie głęboko w magazynach cennych ksiąg. Marszałek Piotr Całbecki podziękował wszystkim, którzy – przez swoje zaangażowanie – zmusili inicjatorów oddania kodeksu Węgrom do odstąpienia od tego pomysłu.

Zobacz Obroniliśmy manuskrypt!

We wczorajszym spotkaniu z dziennikarzami uczestniczyli także dyrektor Departamentu Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Barbara Jesionowska i wicedyrektor Departamentu Transportu Wiktor Plesiński.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

1 września 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 5 września 2022 r.

Konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. UMWKPKonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. UMWKPKonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. UMWKPKonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. UMWKPKonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. UMWKPKonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego, fot. UMWKP