Aktualności

Konferencja ,,Transformacja cyfrowa w administracji”. Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP
Konferencja ,,Transformacja cyfrowa w administracji”. Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Cyfryzacja w administracji

Specjaliści w dziedzinie cyberbezpieczeństwa oraz przedstawiciele firm i administracji publicznej uczestniczyli 23 maja w Toruniu w konferencji ,,Transformacja cyfrowa w administracji”. Podczas wydarzenia podsumowano projekt ,,Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0”.

 

 – W Kujawsko-Pomorskiem konsekwentnie wdrażamy cyfrowe rozwiązania usprawniające funkcjonowanie administracji publicznej. Mieszkańcy regionu słusznie oczekują, że tego typu narzędzia ułatwią załatwianie spraw urzędowych i uczynią urzędy bardziej dostępnymi i przyjaznymi – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Konferencję otworzył wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski. Kolejni mówcy podkreślali wagę bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni, która jeszcze wzrosła w kontekście aktualnej sytuacji międzynarodowej oraz dynamicznego rozwoju technologii określanych jako sztuczna inteligencja. Prelegenci przybliżyli m.in. problematykę unijnej dyrektywy w sprawie środków na rzecz cyberbezpieczeństwa oraz sposoby pozyskiwania środków na projekty z zakresu cyfrowej administracji; omówiono również przypadki cyberataków wymierzonych w jednostki samorządu terytorialnego oraz przebieg procesu ucyfrowienia zasobów geodezyjnych w Kujawsko-Pomorskiem.  

 

Częścią konferencji było podsumowanie projektu ,,Infostrada Kujaw i Pomorza 2.0”, polegającego m.in. na rozbudowie narzędzi i zasobów w dziedzinie e-administracji. Projekt, sfinansowany z puli Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020, został zrealizowany wspólnie przez samorząd województwa i 110 partnerów (samorządy powiatowe i gminne oraz Kujawsko-Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Minikowie i regionalny Związek Powiatów). W ramach „Infostrady” rozbudowaliśmy i zmodernizowaliśmy regionalny geoportal oraz związane z nim zasoby i funkcjonalności, powiązaliśmy też system informacji przestrzennej z elektronicznym obiegiem dokumentów (więcej).  Zapowiedziano kontynuację przedsięwzięcia.
 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

23 maja 2023 r.

 

Konferencja ,,Transformacja cyfrowa w administracji”. Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKonferencja ,,Transformacja cyfrowa w administracji”. Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKonferencja ,,Transformacja cyfrowa w administracji”. Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKonferencja ,,Transformacja cyfrowa w administracji”. Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKonferencja ,,Transformacja cyfrowa w administracji”. Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKonferencja ,,Transformacja cyfrowa w administracji”. Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKonferencja ,,Transformacja cyfrowa w administracji”. Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKonferencja ,,Transformacja cyfrowa w administracji”. Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKPKonferencja ,,Transformacja cyfrowa w administracji”. Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP