Aktualności

Koncert z okazji 450-lecia I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl
Koncert z okazji 450-lecia I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl

Koncert z okazji 450-lecia I LO w Toruniu

Najstarsza szkoła w regionie – I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Toruniu obchodzi w tym roku 450-lecie swojego istnienia. Z tej okazji marszałek Piotr Całbecki zaprosił na specjalny koncert uświetniający tą wyjątkową rocznicę, który odbył się wczoraj (15 marca) w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki w Toruniu.

 

– W czasie ponad czterech wieków istnienia ta niezwykła placówka wykształciła setki wybitnych talentów i osobowości – lekarzy, nauczycieli, ludzi sztuki, kultury i nauki, których dokonania sławią Toruń i województwo kujawsko-pomorskie w kraju i na świecie. Jako absolwent toruńskiej „Jedynki” – dumny z jej osiągnięć na przestrzeni wieków – zapraszam dawnych i obecnych uczniów, nauczycieli i sympatyków szkoły na uroczysty koncert z okazji 450-lecia liceum – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Podczas koncertu zabrzmiała Msza Koronacyjna KV 317 Mozarta. Wystąpiła Toruńska Orkiestra Symfoniczna pod dyrekcją Łukasza Hermanowicza, Chór Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (przygotowanie Arkadiusz Kaczyński) oraz soliści Anna Wilk – sopran, Tomasz Krzysica – tenor i Dominik Opaliński – bas. Wydarzenie poprzedził koncert muzyki dawnej w wykonaniu zespołu Laboratoire de la Musique w składzie: Marcin Tarnawski, Natalia Tyrańska – skrzypce, Ewa Witczak – wiolonczela, Marek Przywarty – klawesyn. W programie znalazły się utwory Adama Jarzębskiego, Stanisława Sylwestra Szarzyńskiego i Marcina Mielczewskiego.

 

Przedstawiciele I Liceum Ogólnokształcącego odebrali w 2015 r. Medal Honorowy za Zasługi dla Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Więcej o wyróżnieniu oraz informacja o liceum w materiale „Medal dla I Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu”.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 marca 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 16 marca 2018 r.

 

Koncert z okazji 450-lecia I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKoncert z okazji 450-lecia I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKoncert z okazji 450-lecia I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKoncert z okazji 450-lecia I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKoncert z okazji 450-lecia I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKoncert z okazji 450-lecia I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKoncert z okazji 450-lecia I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKoncert z okazji 450-lecia I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKoncert z okazji 450-lecia I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKoncert z okazji 450-lecia I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.plKoncert z okazji 450-lecia I LO w Toruniu, fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl