Komisja Wspólna o programie szczepień
Z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego obradowała Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego (KWRiST). W programie środowego (27 stycznia) posiedzenia znalazła się m.in., wprowadzona na wniosek strony samorządowej, informacja rządu w sprawie realizacji Narodowego Programu Szczepień przeciwko Covid-19.
Program szczepień antycovidowych był pierwszym punktem obrad. Informacji na temat tego jak przebiegają szczepienia w naszym kraju udzielił minister Michał Dworczyk.
Do wczoraj (stan na godz. 10):
- wykonano 776 987 szczepień
- do punktów szczepień dostarczono 1 225 454 dawek szczepionki
- zutylizowano 2 335 dawek
- odnotowano 435 niepożądanych odczynów poszczepiennych.
26 stycznia we wszystkich punktach w kraju zaszczepiono łącznie 118 915 pacjentów – to dobowy rekord. Do końca marca szczepienia obejmą ponad 3 miliony Polaków.
Strona samorządowa zaproponowała usprawnienia systemowe związane z włączeniem się w realizację programu szczepień struktur samorządu terytorialnego.
Wśród omawianych spraw znalazły się jeszcze m.in. nowy krajowy program przeciwdziałania ubóstwu i wykluczeniu społecznemu do 2027 roku oraz ustawowe zmiany w Karcie Dużej Rodziny; projekt ustanowienia programu na rzecz równego traktowania, zakładający włączenie w związane z nim działania administracji samorządowej i organizacji pozarządowych; projekt nowelizacji ustaw samorządowych, w tym propozycja powołania młodzieżowych sejmików województw. W tym ostatnim przypadku strona samorządowa proponuje fakultatywność powoływania takich gremiów w oparciu o oddolne inicjatywy społeczne, podczas gdy rządowy projekt zakłada obligatoryjność, nakładając też na samorządy obowiązek obsługi sejmików młodzieżowych i ponoszenia kosztów ich funkcjonowania. Projekt nowelizacji ustaw samorządowych został ostatecznie odesłany do dalszych prac w jednym z zespołów roboczych KWRiST.
Marszałek Piotr Całbecki, jako współprzewodniczący rady ze strony samorządowej, zapowiedział skierowanie do premiera Mateusza Morawieckiego wystąpień w sprawie czwartej transzy Rządowego Programu Inwestycji Lokalnych oraz w sprawie podatków lokalnych od infrastruktury kolejowej. Trzecie przygotowywane stanowisko, dotyczące wsparcia dla małych miast i gmin w budowie lokalnych sieci gazowych, zostanie skierowane do ministra środowiska.
Komisja Wspólna, organ pomocniczy Rady Ministrów, jest podstawową platformą wypracowywania wspólnych rządowo-samorządowych stanowisk w najważniejszych sprawach dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego w naszym kraju, w tym tych wynikających z przynależności Polski do Unii Europejskiej. Pracuje w 12 zespołach problemowych i trzech grupach roboczych. W skład komisji wchodzą 24 osoby, 12 reprezentuje stronę rządową (minister spraw wewnętrznych i administracji oraz 11 członków wskazanych przez premiera), 12 stronę samorządową. Strona samorządowa to przedstawiciele 6 ogólnopolskich organizacji samorządu terytorialnego – Unii Metropolii Polskich, Unii Miasteczek Polskich, Związku Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej, Związku Miast Polskich, Związku Powiatów Polskich i Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej. Drugim współprzewodniczącym jest reprezentujący stronę rządową minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
27 stycznia 2021 r.
Ostatnia aktualizacja: 29 stycznia 2021 r.