Aktualności

Salon dworu w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński
Salon dworu w Kłóbce, fot. Andrzej Goiński

Kłóbka z bedekerem w dłoni

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej zaprasza do odrestaurowanego dworu Orpiszewskich w Kłóbce w powiecie włocławskim. W starannie odtworzonych wnętrzach można oglądać dzieła sztuki, meble i inne przedmioty z różnych kolekcji administrującego obiektem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, a także obiekty zakupione lub pozyskane przez muzeum specjalnie z myślą o kłóbeckim kompleksie. Miejsce, które łączy się z legendą romantycznej miłości Fryderyka Chopina, opisuje wydany niedawno przewodnik.

 

– Kłóbka i jej walory to nowy aspekt naszej oferty kulturalnej i turystycznej. Cieszę się, że udało się ją uratować – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Dwór związany jest z postacią Marii Orpiszewskiej de domo Wodzińskiej, XIX-wiecznej utalentowanej malarki, narzeczonej Chopina i muzy Słowackiego, która mieszkała tu w ostatnich latach życia. Położone w pobliżu istniejącego skansenu wiejskiego dwór i otaczający go park były w ruinie kiedy latem 2010 zostały zakupione przez samorząd województwa. Przeprowadzono rekonstrukcję starszej, parterowej części domu i rewaloryzację skrzydła pałacowego, odtworzono też pierwotny układ przestrzenno-funkcjonalny rezydencji. Uratowanie obiektu powierzyliśmy Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, która jest marszałkowską instytucją kultury.

 

W starszej część dworu muzealnicy krok po kroku odtworzyli wystrój ziemiańskiej siedziby z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Ponieważ z oryginalnego wyposażenia nie zachowało się niemal nic, trafiły tu podobne stylistycznie zabytkowe przedmioty, dobrane starannie na podstawie zachowanych opisów i wywiadów. Z przekazów rodziny ostatnich przedwojennych właścicieli Kłóbki wiadomo na przykład, że salon zdobiły dwa włoskie pejzaże namalowane na przełomie XVII i XVIII wieku przez Philipa Petera Roosa znanego jako Rosa da Tivoli. W wyniku kwerendy i poszukiwań na rynku dzieł sztuki włocławskiemu muzeum udało się zakupić dwa podobne w kolorystyce i nastroju obrazy tego malarza: „Pejzaż fantastyczny” i „Pejzaż z owcami i kozami”.

 

Okładka nowego przewodnika po parku etnograficznym w Kłóbce  Jedna ze stron nowego przewodnika po parku etnograficznym w Kłóbce

Okładka i jedna ze stron nowego przewodnika po parku etnograficznym w Kłóbce

 

Nowsze, wzniesione w XIX wieku klasycystyczne skrzydło pałacu mieści pamiątki po Marii Wodzińskiej Orpiszewskiej. Znajdują się tu między innymi namalowane przez nią obrazy, szkice, rękopisy i należące do niej pianino. Ekspozycja składa się z dwóch segmentów – w pierwszym poznajemy młodą Marię Wodzińską, z czasów gdy przyjaźniła się z Chopinem i Słowackim; druga, poświęcona dojrzałej już artystce i kobiecie, obejmuje okres jej obu małżeństw i ostatnie lata spędzone właśnie w Kłóbce.

 

Trzecią częścią ekspozycji są piwnice, w których można zobaczyć jak wyglądały dworska kuchnia, spiżarnie i pralnia. Ogród i park dworski będzie można obejrzeć w pełnej krasie wiosną.

 

Najnowszy wydany przez MZKiD przewodnik po Kłóbce poza informacjami i fotografiami dworu oraz parku dworskim prezentuje również kłóbecki skansen wiejski, interesujący ze względu na obiekty dokumentujące kulturę ludową Kujaw i ziemi dobrzyńskiej okresu od połowy XIX wieku do lat 30. wieku ubiegłego.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

16 lutego 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 lutego 2016 r.