Aktualności

Otwarcie sali kinowo-widowiskowej w Aleksandrowie Kujawskim. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Otwarcie sali kinowo-widowiskowej w Aleksandrowie Kujawskim. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Kino wróciło do Aleksandrowa Kujawskiego

Po kilkunastu latach mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego mogą korzystać z nowoczesnej sali kinowo-widowiskowej mieszczącej się w Miejskim Centrum Kultury. W jej uroczystym otwarciu uczestniczyli w środę (8 marca) marszałek województwa Piotr Całbecki i członek zarządu Aneta Jędrzejewska. Inwestycja była możliwa dzięki środkom Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Cieszę się, że jako samorząd województwa możemy przyczyniać się do pozytywnych zmian w regionie. Rolą samorządu jest właśnie pomoc w realizacji społecznie oczekiwanych inwestycji jak kino w Aleksandrowie Kujawskim, które nie działało przez prawie dwadzieścia lat. To prawie całe pokolenie – mówił podczas uroczystego otwarcia obiektu marszałek województwa Piotr Całbecki.

 

Z sali widowiskowej w Miejskim Centrum Kultury w Aleksandrowie Kujawskim nie korzystano od ponad 16 lat. Teraz przeszła gruntowny remont, dzięki czemu mieszkańcy Aleksandrowa Kujawskiego zyskali nowe miejsce na kulturalnej mapie miasta. W ramach inwestycji poza remontem sali widowiskowej odnowiono również zaplecze gospodarcze i sanitarne. Wymieniono instalacje wewnętrzne (w tym elektryczną, wentylacyjną, sanitarną), wykonano podwieszenie sufitu oraz prace na zewnątrz – budynek ocieplono, wykonano również nową elewację. W odtworzonej sali kinowo-widowiskowej zainstalowano zaplecze techniczne sceny oraz kina i zamontowano nagłośnienie. Na widowni i balkonach pojawiły się wygodne fotele dla publiczności. Budynek jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oprócz seansów filmowych będą mogły się tam odbywać  również inne wydarzenia kulturalne.

 

Całkowity koszt inwestycji to ponad 3,5 mln złotych, z czego ponad 2,5 mln złotych stanowiła dotacja ze środków marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020.

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

9 marca 2023 r.

Ostatnia aktualizacja: 10 marca 2023 r.

 

Otwarcie sali kinowo-widowiskowej w Aleksandrowie Kujawskim. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie sali kinowo-widowiskowej w Aleksandrowie Kujawskim. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie sali kinowo-widowiskowej w Aleksandrowie Kujawskim. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie sali kinowo-widowiskowej w Aleksandrowie Kujawskim. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie sali kinowo-widowiskowej w Aleksandrowie Kujawskim. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie sali kinowo-widowiskowej w Aleksandrowie Kujawskim. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie sali kinowo-widowiskowej w Aleksandrowie Kujawskim. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPOtwarcie sali kinowo-widowiskowej w Aleksandrowie Kujawskim. Fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP