Aktualności

Kard z filmu "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”, zrzut ekranu
Kard z filmu "Wyszyński – zemsta czy przebaczenie”, zrzut ekranu

Kardynał Wyszyński na ekranie

Jest rok 1944, młody ksiądz porucznik Stefan Wyszyński jest wówczas kapelanem oddziału  Polskiego Państwa Podziemnego w Puszczy Kampinoskiej i działa w powstańczym szpitalu. Wojenna rzeczywistość jest dla niego próbą charakteru. Film ,,Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” premierę kinową miał we wrześniu. Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wsparł finansowo powstanie obrazu.

 

Pomagał przemycać broń, troszczył się o rannych, asystował przy operacjach. Wielokrotnie był zmuszony odpowiadać sobie na pytanie jak „miłować nieprzyjaciół”, kiedy przyszło do nich strzelać. Film opowiada nieznane dotąd szerzej losy przyszłego prymasa Polski, kiedy hartuje się jego wiara.  W obrazie w reżyserii Tadeusza Syki wystąpili Ksawery Szlenkier (w roli tytułowej) i Małgorzata Kożuchowska jako matka Róża Czacka.

 

Kardynał Stefan Wyszyński jest postacią związaną z naszym regionem. Ukończył Seminarium Duchowne we Włocławku. W latach trzydziestych pełnił funkcję redaktora naczelnego czasopisma „Ateneum Kapłańskie”, podczas internowania w 1953 roku przebywał w klasztorze kapucynów w Rywałdzie (powiat grudziądzki). W październiku sejmik województwa przyjął stanowisko, w którym oddaje hołd beatyfikowanemu w tym roku wybitnemu kapłanowi.

 

Samorząd województwa stawia promocyjnie na produkcję filmową. Powstała Kujawsko-Pomorska Trasa Filmowa, która wspiera realizację produkcji związanych z naszym regionem. Tylko w tym i ubiegłym roku wsparliśmy powstanie siedmiu filmów – były to ,,Czarne Błoto” Ryszarda Kruka i ,,Miasto” w reżyserii Marcina Sautera (premiera w czerwcu tego roku). 29 listopada miał prapremierę film Krzysztofa Paluszyńskiego ,,Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat”. W 2018 wsparliśmy już inny film tego reżysera – ,,Megality – historia sprzed 5500 lat”. Aktualnie w produkcji są ,,Negatyw” w reż. Roberta Wichrowskiego i ,,Jazz outsider” Janusza Majewskiego. Powstał także pilotażowy odcinek serialu ,,Klechdy domowe” Fundacji Czarny Karzeł.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 listopada 2021 r.