Aktualności

Las

Jubileusz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych

Marszałek Piotr Całbecki uczestniczy w dzisiejszym (2 lutego) uroczystym spotkaniu z okazji 90. rocznicy utworzenia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Instytucja administruje ponad 430 tysiącami hektarów państwowych obszarów leśnych w województwie.

 

– Lasy to bezcenna wartość dla ludzkości i całej planety. Wszyscy na co dzień korzystamy z ich bogactw. Ich przyszłość leży w naszych rękach, dlatego musimy mądrze nimi gospodarować, właściwie je chronić i korzystać z nich odpowiedzialnie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu powstała 1 lutego 1925 roku, a jej pierwszym dyrektorem był Teofil Lorkiewicz. Główne kompleksy leśne zlokalizowane są wzdłuż Wisły, Noteci, Brdy i Drwęcy. Wśród nich wielkością wyróżniają się Bory Tucholskie, Puszcza Bydgoska, lasy Pojezierza Brodnickiego i lasy gostynińsko-włocławskie. Dyrekcja w Toruniu nadzoruje 27 nadleśnictw.

 

Zasoby leśne Kujaw i Pomorza sukcesywnie rosną. Leśnicy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu z wyprzedzeniem zrealizowali – zaplanowany do 2020 roku – Krajowy Program Zwiększania Lesistości, zalesiając ponad 8 tysięcy hektarów dodatkowych gruntów. Co roku odnawiają w regionie ponad 3 tysiące hektarów lasów, co stanowi odpowiednik ponad 4 tysięcy boisk piłkarskich.

 

W lasach zarządzanych przez toruńską dyrekcję pozyskuje się rocznie ponad 2 miliony metrów sześciennych drewna. W nadleśnictwach pracę znajduje niemal 1,3 tysiąca osób, ponad 1,8 tysiąca pracuje w zakładach usług leśnych. Kolejne tysiące – w firmach celulozowo-papierniczych i drzewno-meblarskich.

 

Urząd Marszałkowski wspólnie z Dyrekcją Lasów Państwowych w Toruniu był organizatorem obchodzonego w regionie w 2011 roku Międzynarodowego Roku Lasów (więcej tutaj). Wśród innych wspólnych przedsięwzięć było ubiegłoroczne odsłonięcie symbolicznego głazu na granicy województw kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego i warmińsko-mazurskiego na terenie Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego (więcej tutaj). Corocznym darem Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu dla samorządowych władz województwa jest pochodząca z Leśnictwa Raciniewo bożonarodzeniowa choinka, która zdobi w okresie świątecznym plac przez gmachem Urzędu Marszałkowskiego.

 

W 2010 roku marszałek Piotr Całbecki odznaczył Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Toruniu Medalem „Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis”. W tym samym roku medal otrzymał także dyrektor RDLP w Toruniu Janusz Kaczmarek w uznaniu zasług na rzecz województwa kujawsko-pomorskiego i jego mieszkańców. W 2013 roku instytucja została wyróżniona Nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w kategorii „Ochrona środowiska naturalnego” (więcej tutaj).

 

Ikona

 

Obchody 90. rocznicy utworzenia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu odbywają się dzisiaj (2 lutego) w Hotelu Copernicus w Toruniu. Podczas uroczystości marszałek przekaże na ręce dyrektora Janusza Kaczmarka ikonę z wizerunkiem patrona leśników św. Jana Gwalberta.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 lutego 2015 r.