Aktualności

Wręczenie medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeranensis dr Cecylii Łubieńskiej-Iwaniszewskiej, fot. Mikołaj Kuras
Wręczenie medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeranensis dr Cecylii Łubieńskiej-Iwaniszewskiej, fot. Mikołaj Kuras

Jubileusz KIK-u i Unitas Durat dla dr Cecylii Iwaniszewskiej

Klub Inteligencji Katolickiej w Toruniu obchodzi jubileusz 60-lecia istnienia. Podczas wczorajszej (12 marca) uroczystości prezes klubu dr Cecylia Iwaniszewska odebrała najwyższe marszałkowskie odznaczenie, medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeranensis.

 

W czasach PRL Klub Inteligencji Katolickiej skupiał prekursorów niezależnej kultury, był również miejscem gdzie rodził się opór przeciw systemowi komunistycznemu. Środowisko klubu odegrało też znaczącą rolę w budowie demokratycznego społeczeństwa obywatelskiego po 1989 roku. Członkowie KIK, wśród których nie brakuje ludzi polityki, kultury i nauki, promują nowe formy duszpasterskie i podejmują wiele ważnych inicjatyw społeczno-kulturalnych.

 

– Toruński KIK od początku był mocno związany z uniwersytetem, kolejnymi prezesami byli pracownicy naukowi i wykładowcy UMK, podobnie wielu członków. To była oaza, w której można było swobodnie mówić o Kościele i katolicyzmie, i o samowychowaniu, bo dbaliśmy, by każdy z członków miał szansę samodoskonalenia – mówi prezes toruńskiego Klubu Inteligencji Katolickiej dr Cecylia Iwaniszewska.

 

Uroczysta msza święta z okazji jubileuszu KIK-u odbyła się w niedzielę (12 marca) w kościele akademickim w Toruniu. Podczas uroczystości dr Cecylia Iwaniszewska została wyróżniona marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeranensis za całokształt działalności. Odznaczenie wręczył sekretarz województwa Marek Smoczyk.

 

Urodzona w 1928 roku Cecylia Iwaniszewska jest pierwszą absolwentką astronomii w historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika. Z toruńską uczelnią związała też swoje życie zawodowe. Jest autorką wielu opracowań naukowych, prac popularyzujących astronomię, a także aktywną działaczką wielu organizacji i stowarzyszeń, w tym Towarzystwa Miłośników Torunia i Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Funkcję prezesa Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu pełni od 1994 roku.

 

Rozmowa z doktor Cecylią Iwaniszewską

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

13 marca 2017 r.

 

Uroczystości jubileuszowe z okazji 60-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras Uroczystości jubileuszowe z okazji 60-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras Uroczystości jubileuszowe z okazji 60-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras Uroczystości jubileuszowe z okazji 60-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras Uroczystości jubileuszowe z okazji 60-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras Uroczystości jubileuszowe z okazji 60-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras Uroczystości jubileuszowe z okazji 60-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras Uroczystości jubileuszowe z okazji 60-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras Uroczystości jubileuszowe z okazji 60-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras Uroczystości jubileuszowe z okazji 60-lecia Klubu Inteligencji Katolickiej w Toruniu, fot. Mikołaj Kuras Wręczenie medalu Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeranensis dr Cecylii Łubieńskiej-Iwaniszewskiej, fot. Mikołaj Kuras