Aktualności

W podregionie inowrocławskim działa zakład francuskiej firmy Lafarge, produkującej materiały budowlane, fot. Andrzej Goiński
W podregionie inowrocławskim działa zakład francuskiej firmy Lafarge, produkującej materiały budowlane, fot. Andrzej Goiński

Kujawsko-Pomorskie atrakcyjne inwestycyjnie

Podregiony inowrocławski i bydgosko-toruński  (jako jedyne, obok poznańskiego, w Polsce północnej) znalazły się w najwyższej kategorii atrakcyjności dla działalności przemysłowej według raportu „Atrakcyjność inwestycyjna województw i podregionów Polski 2016”, przygotowanego przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową i Fundację Konrada Adenauera. Szczególnie wartościowy jest awans do najwyższej kategorii podregionu inowrocławskiego, w porównaniu z zeszłym rokiem wydzielonego w okręgu włocławskiego.

 

Autorzy raportu zwracają uwagę, że za podregionem inowrocławskim przemawia obecność bardzo dobrze rozwiniętego sektora logistyczno-transportowego. Z podregionem bydgosko-toruńskim dzieli bardzo wysoką dostępność transportową. Tym, co wyróżnia podregion łączący obie stolice województwa w kategorii atrakcyjności przemysłowej jest wysoka podaż zasobów pracy.

 

Najwyższa kategoria atrakcyjności inwestycyjnej dla działalności przemysłowej podregionów inowrocławskiego i bydgosko-toruńskiego jest na mapie Polski czymś wyjątkowym. Znajdują się w obok okręgów śląskich, które charakteryzują się długą i bogatą historią przemysłową, a także dostępnością autostrady A4 – zaznacza marszałek Piotr Całbecki

 

Atrakcyjność inwestycyjna podregionów dla działalności przemysłowej w 2016 r.

Mapa - Atrakcyjność inwestycyjna podregionów dla działalności przemysłowej w 2016 r.

Źródło: Opracowanie własne IBnGR

 

Podregion bydgosko-toruński jest także jednym z najatrakcyjniejszych w kategorii branży usług oraz atrakcyjności dla inwestycji z branży high-tech. Twórcy raportu zauważają wysoką gęstość pracujących w usługach, dostępność wykfalifikowanych kadr, wysoką dostępność komunikacyjną, wysoką chłonność rynku instytucjonalnego, a także obecność renomowanych uczelni wyższych oraz dobrze rozwinięty sektor otoczenia biznesu.

 

Pod względem atrakcyjności inwestycyjnej województw Kujawsko-Pomorskie znajduje się na dziewiątym miejscu w kraju. Autorzy raportu zwracają uwagę na podniesienie dostępności transportowej na tle innych regionów w ciągu ostatnich trzech lat. W ostatnich latach poprawiła się także pozycja regionu w zakresie infrastruktury społecznej i bezpieczeństwa powszechnego. W 2015 roku 81 inwestorów zagranicznych ulokowało inwestycje o wartości minimum 1 mln USD. Największa ich ilość znajduje się w branżach maszynowo-metalowej, wytwarzania wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych oraz elektroniki i elektryki. W raporcie zwrócono uwagę, że profil branżowy inwestorów zagranicznych wpisuje się w zidentyfikowane obszary inteligentnych specjalizacji.

 

Tegoroczny raport jest już dwunastym z kolei przygotowanym przez Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową, którego tematem jest regionalne zróżnicowanie atrakcyjności inwestycyjnej Polski dla inwestorów zagranicznych. Cały raport znajduje się tutaj.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

22 grudnia 2016 r.

Ostatnia aktualizacja 27 grudnia 2017 r.