Jan Paweł II i Kościół otwarty
W Urzędzie Marszałkowskim odbyła się konferencja naukowa „Karol Wojtyła, człowiek Soboru Watykańskiego II”, w której uczestniczyli hierarchowie Kościoła Katolickiego oraz związani z Kościołem katolickim naukowcy i publicyści. W imieniu marszałka Piotra Całbeckiego konferencję otworzyła członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska.
– Cieszę się, że mogliśmy być gospodarzami konferencji na temat znaczenia Vaticanum II, najważniejszego wydarzenia w historii Kościoła katolickiego w minionym stuleciu, dzieła dwóch wielkich papieży, Jana XXIII i Pawła VI, oraz prawie trzech tysięcy ojców soborowych, wśród których był patron województwa kujawsko-pomorskiego Karol Wojtyła – Jan Paweł II – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.
– Jan Paweł II był człowiekiem przemian i człowiekiem pokoju. Każdym słowem i swoim postępowaniem dawał świadectwo miłości do Boga i miłości do człowieka. Jesteśmy zobowiązani pielęgnować to, czego nas nauczał. Sobór Watykański II, na którym pojawił się jako mało znany biskup i z którego wyjechał jako postać rozpoznawalna, był dla Karola Wojtyły ważnym doświadczeniem, a także swego rodzaju trampoliną do tego, by zostać wyniesionym na Stolicę Piotrową – mówiła w swoim dzisiejszym wystąpieniu członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska, która w imieniu gospodarza województwa otworzyła konferencję. Nawiązując do doświadczenia pandemii i wojny na Ukrainie stwierdziła, że tylko przywiązanie do wartości i głęboki humanizm dają społecznościom szanse na przetrwanie.
Biskup ordynariusz toruński prof. Wiesław Śmigiel zaznaczył, że ówczesny biskup krakowski przybył na sobór w Watykanie nie tylko ze swoim dorobkiem naukowym, ale przede wszystkim ze swoją wiarą i doświadczeniem ukształtowanym przez historię i rzeczywistość w naszej części Europy. Przypomniał, że dla Jana Pawła II niezwykle istotny był dialog Kościoła katolickiego ze światem i ekumeniczny dialog z innymi kościołami chrześcijańskimi. Do tej wypowiedzi nawiązał gość konferencji, greckokatolicki duchowny Arkadiusz Trochanowski, biskup eparchii olsztyńsko-gdańskiej, który w swoim referacie podkreślił ekumenizm polskiego papieża i to, że bardzo docenił on katolickie kościoły wschodnie. Biskup Trochanowski podziękował za postawę Polaków wobec wojny na Ukrainie, której efektem jest wsparcie Ukrainy i Ukraińców na wielu polach, od pomocy uchodźcom po wsparcie dyplomatyczne i wojskowe.
W programie konferencji znalazły się także m.in. wystąpienie ks. prof. Roberta Skrzypczaka z warszawskiej Akademii Katolickiej na temat personalizmu chrześcijańskiego w ujęciu Karola Wojtyły; krótki wykład redaktora naczelnego katolickiego pisma „Więź” red. Zbigniewa Nosowskiego zatytułowany „Optymizm? Pesymizm? Nadzieja? Kościół wobec świata 60 lat po Vaticanum II”; prelekcja ks. prof. Janusza Bujaka z Uniwersytetu Szczecińskiego na temat teologii katolickiej przed soborem; interesujące refleksje prof. Pawła Skibińskiego z Uniwersytetu Warszawskiego na temat Kościoła doby Vaticanum II; erudycyjny referat o. dr. Grzegorza Dobroczyńskiego SJ na temat tego, co z dorobku soborowego zostało wykorzystane w nauczaniu Jana Pawła II; arcyciekawy wykład prezesa toruńskiego KIK-u prof. Michała Białkowskiego, historyka i politologa z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, który dzisiejszą konferencję zorganizował, o tym jak Kościół katolicki w Polsce przygotowywał się do soboru.
Przed sympozjum z jego uczestnikami spotkali się członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i pełnomocnik zarządu województwa Grzegorz Borek.
Konferencja „Karol Wojtyła – Jan Paweł II – człowiek Soboru Watykańskiego II”, 20 października 2022, Urząd Marszałkowski w Toruniu, transmisja online na kanale YT Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego; patronat honorowy: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, biskup ordynariusz toruński Wiesław Śmigiel, kierownictwo Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
20 października 2022 r.
Ostatnia aktualizacja: 21 października 2022 r.