Aktualności

Międzyregionalna Konferencja Ewaluacyjna, fot. Mikołaj Kuras
Międzyregionalna Konferencja Ewaluacyjna, fot. Mikołaj Kuras

Jak wykorzystujemy unijne pieniądze i jak to robić jeszcze lepiej

Specjaliści z całego kraju uczestniczyli w Toruniu w dwudniowej (21 i 22 czerwca) III Międzyregionalnej Konferencji Ewaluacyjnej, poświęconej finansowanym z europejskich środków programom operacyjnym perspektywy 2014-2020. Wydarzeniu patronowały Ministerstwo Rozwoju i Polskie Towarzystwo Ewaluacyjne. Sympozjum otworzył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

W odniesieniu do programów operacyjnych ewaluacja to zbieranie, analizowanie i interpretowanie danych, które pozwalają właściwie zaplanować rodzaj interwencji społecznej, modyfikować i korygować zaplanowane działania, a także wyciągać wnioski przydatne w kolejnych realizacjach. Pozwala stwierdzić, na ile skutecznie inwestujemy europejskie fundusze i podejmować w tej sferze właściwe decyzje – tak, by relacje między nakładami i efektami, w postaci rozwoju społecznego i gospodarczego, były jak najkorzystniejsze. Jest interdyscyplinarna – korzysta między innymi z narzędzi socjologicznych, ekonomicznych i matematycznych.

 

W toruńskiej konferencji uczestniczyli naukowcy z najważniejszych ośrodków akademickich oraz praktycy reprezentujący m. in. samorządowe marszałkowskie administracje wszystkich szesnastu polskich województw. Wśród tematów wystąpień znalazły się m. in. wyniki badań regionalnych dotyczących przemian społeczno-ekonomicznych w naszym kraju w wyniku realizacji unijnej polityki spójności poprzednich perspektyw (prof. Paweł Churski z poznańskiego Uniwersytetu Adama Mickiewicza), efekty polityki spójności z perspektywy Komisji Europejskiej i Polski (Tomasz Kot z Krajowej Jednostki Ewaluacyjnej w Ministerstwie Rozwoju) i nowe metody pozyskiwania danych w ewaluacji rozwojowej (dr Monika Kwiecińska-Zdrenka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika). Zaprezentowano też dwa wystąpienia przygotowane przez Urząd Marszałkowski w Toruniu. Dr Małgorzata Wiśniewska, wicedyrektor w Departamencie Spraw Społecznych i Zdrowia, mówiła na temat ewaluacji w ochronie zdrowia, a Jolanta Rudnicka, naczelnik Wydział Analiz i Ewaluacji, o wykorzystaniu w nowej perspektywie doświadczeń ewaluacyjnych z lat 2007-2013.

 

 

III Międzyregionalna Konferencja Ewaluacyjna „Nowe wyzwania dla ewaluacji programów operacyjnych w perspektywie 2014-2020, 21 i 22 czerwca, Toruń, CKK Jordanki.

 

Regionalny Program Operacyjny Województwa Kujawsko-Pomorskiego to 9,5 miliarda złotych na rozwojowe przedsięwzięcia inwestycje oraz tak zwane projekty miękkie. Czytaj też RPO dla mieszkańców.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

21 czerwca 2016 r.

Ostatnia aktualizacja: 22 czerwca 2016 r.

 

Międzyregionalna Konferencja Ewaluacyjna, fot. Mikołaj KurasMiędzyregionalna Konferencja Ewaluacyjna, fot. Mikołaj KurasMiędzyregionalna Konferencja Ewaluacyjna, fot. Mikołaj KurasMiędzyregionalna Konferencja Ewaluacyjna, fot. Mikołaj KurasMiędzyregionalna Konferencja Ewaluacyjna, fot. Mikołaj KurasMiędzyregionalna Konferencja Ewaluacyjna, fot. Mikołaj KurasMiędzyregionalna Konferencja Ewaluacyjna, fot. Mikołaj KurasMiędzyregionalna Konferencja Ewaluacyjna, fot. Mikołaj KurasMiędzyregionalna Konferencja Ewaluacyjna, fot. Mikołaj KurasMiędzyregionalna Konferencja Ewaluacyjna, fot. Mikołaj KurasMiędzyregionalna Konferencja Ewaluacyjna, fot. Mikołaj KurasMiędzyregionalna Konferencja Ewaluacyjna, fot. Mikołaj Kuras