Archiwum

Pracownia rezonansowa w Nowym Szpitalu w Świeciu, fot. Tymon Markowski
Pracownia rezonansowa w Nowym Szpitalu w Świeciu, fot. Tymon Markowski

Rezonans w szpitalu w Świeciu

Nowy Szpital w Świeciu wzbogacił się o nowoczesną aparaturę medyczną, w tym aparat do obrazowania metodą rezonansu magnetycznego. Inwestycja, obejmująca także adaptacyjną modernizację pomieszczeń dla pracowni rezonansowej, została sfinansowana z puli naszego RPO 2007-2013. Otwarcie odbyło się 18 listopada z udziałem wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego.

 

Aparat rezonansowy – bezkonkurencyjny przede wszystkim przy diagnozowaniu układu nerwowego oraz tkanek miękkich jamy brzusznej – to sprzęt na który coraz częściej decydują się niewielkie szpitale powiatowe. W ramach wartego 5,6 mln złotych projektu świecka lecznica zakupiła także między innymi sprzęt do operacji metodą laparoskopową, gastroskop i kolonoskop, wysokiej klasy aparat USG, respirator transportowy oraz defibrylator z funkcją kardiostymulacji i kardiowersji. Prace adaptacyjne polegały na dostosowaniu na potrzeby pracowni rezonansowej pomieszczeń szpitalnej apteki i pracowni ultrasonograficznej.

 

W latach 2009-2014, także dzięki dofinansowaniu z RPO, w placówce utworzono stację dializ i oddział rehabilitacyjny, przebudowano salę intensywnego nadzoru, zmodernizowano oddział rehabilitacji neurologicznej i wyremontowano pomieszczenia oddziału medycyny paliatywnej. Wśród dokonanych wówczas zakupów znalazły się między innymi tomograf komputerowy, cyfrowe urządzenia do badań rentgenowskich i ich zapisu oraz stół operacyjny. Całość kosztowała 8 milionów złotych.

 

W ramach rozstrzygniętego jesienią 2014 roku konkursu RPO wsparcie na zakupy wyposażenia i niezbędną modernizację otrzymało 21 placówek medycznych w całym regionie. Łączna wartość dofinansowania to 95 milionów złotych.

 

 

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

18 listopada 2015 r.

 

Otwarcie pracowni rezonansowej w Świeciu, fot. Tymon Markowski