Aktualności

Zalew Żurski, fot. Daniel Pach

Interaktywny atlas regionu

Działający od maja internetowy atlas geograficzny województwa kujawsko-pomorskiego to portal z funkcjonalną aplikacją interaktywną, który przydaje się administracji, uczniom i studentom, a także wszystkim innym, którzy poszukują map dobrze opisujących zasoby, procesy i zjawiska. Jego użytkownicy stworzyli już ponad 3,5 tysiąca własnych kompozycji mapowych, z których też można online korzystać.    

 

Nasz atlas, który jest nowoczesną, kompletną i na bieżąco aktualizowaną i rozwijaną monografią kartograficzno-tematyczną i geograficzno-statystyczną regionu, został opracowany na podstawie najnowszych statystycznych i środowiskowych baz danych oraz oryginalnych opracowań i autorskich wyników badań. Zasoby wyjściowe to sześć działów tematycznych, 360 map i 140 podstawowych (warstwowych) kompozycji mapowych oraz ponad 6,5 tysiąca warstw tematycznych.

   

– Zawiera całościowy stan wiedzy o województwie, w tym informacje wyjściowe do zakładanych strategicznych scenariuszy rozwojowych. W połączeniu z powszechnie dostępną funkcjonalną aplikacją interaktywną, działającą równie dobrze także na urządzeniach mobilnych, otrzymaliśmy sprawne i w dużej mierze „inteligentne” narzędzie zarówno do zarządzania rozwojem i strategicznego programowania, jak i na potrzeby systemu edukacji. Niejako przy okazji atlas stał się kolejnym przyczółkiem promocyjnym Kujaw i Pomorza w sieci – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

Opracowaniem portalu i aplikacji zajmował się zespół złożony z naukowców Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, wspomagany przez programistów z toruńskiej firmy 3w Design Team. Kierownikiem projektu był profesor Wojciech Wysota, redaktorem naczelnym witryny jest prof. Zenon Kozieł. Jeszcze wiosną aplikację – zawierającą między innymi wyszukiwarkę map oraz narzędzia do wiązania ich z danymi statystycznymi i tworzenia kompozycji map złożonych w wyniku nakładania kolejnych warstw tematycznych – testowali z powodzeniem uczniowie szesnastu kujawsko-pomorskich szkół średnich i dziesięciu gimnazjów oraz studenci UMK.

 

Od 1 maja stronę odwiedziło  3 200 użytkowników, dziennie odnotowujemy od 30 do 200 wejść. Aplikacja znalazła się wśród ośmiu projektów nominowanych do prestiżowej europejskiej nagrody Public Procurement of Innovation, przyznawanej za pozyskiwanie w drodze zamówień publicznych efektywnych innowacyjnych narzędzi, produktów i usług.  

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 lipca 2015 r.

Ostatnia aktualizacja: 31 lipca 2015 r.