Aktualności

Remont tężni w Inowrocławiu, grudzień 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP
Remont tężni w Inowrocławiu, grudzień 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Inowrocławska tężnia nabiera blasku

Największa atrakcja uzdrowiskowa Inowrocławia na początku sezonu turystycznego będzie jak nowa. Renowacja konstrukcji obiektu, wymiana tarniny oraz ułożenie nowej nawierzchni tarasu widokowego – to pierwszy tak poważny remont od zbudowania tężni w stolicy Kujaw Zachodnich. Odwiedzający zyskają także dodatkowe miejsca do wypoczynku i skorzystania z wyjątkowego mikroklimatu.

 

– Jako region stawiamy na turystykę uzdrowiskową i wszystko, co jej służy. Wizytówką i walorem prozdrowotnym naszego regionu są tężnie solankowe. Dzięki trwającym modernizacjom tych obiektów zarówno w Ciechocinku i Inowrocławiu będą one służyć następnym pokoleniom, a uzdrowiska będą mogły się rozwijać  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Rozpoczęty w listopadzie ubiegłego roku remont to drugi etap modernizacji inowrocławskiej tężni. Pierwszy, zakończony w kwietniu, objął 10 przęseł (w tym wymianę drewnianych podwalin, łat i tarniny). W ramach obecnie realizowanego przedsięwzięcia nowa tarnina zostanie ułożona na pozostałych 73 przęsłach. Teren wokół solankowej konstrukcji zyska dodatkowe oświetlenie, a z myślą o spacerowiczach zamontowane zostaną ławki i betonowe leżaki. Udogodnieniem dla odwiedzających będą monitorowany parking przy ulicy Bocznej wraz z drogą dojazdową do kompleksu. Wartość przedsięwzięcia to blisko 7,5 milionów złotych. Urząd Miasta Inowrocławia pozyskał na tę inwestycję za pośrednictwem Urzędu Marszałkowskiego dofinansowanie unijne w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020 w wysokości 6,3 milionów złotych.

 

Tężnia solankowa w Inowrocławiu

Obiekt powstał w 2001 roku i jest sercem 85-hektarowego Parku Solankowego. Jego konstrukcja składa się z dwóch połączonych ze sobą wieloboków o wysokości 9 metrów i 300 metrów długości. Na górze znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać park i część miasta. Pompowana na szczyt tężni solanka spływa po ścianach wyłożonych tarniną. Pod wpływem wiatru i promieni słonecznych powstaje naturalny solankowy aerozol, który ma właściwości prozdrowotne i wpływa na poprawę odporności. Przebywanie w pobliżu tężni pomaga osobom chorym na nadciśnienie tętnicze i choroby układu oddechowego.

 

Ciechocińskie tężnie będą jak nowe

Gruntowny remont przechodzą także konstrukcje solankowe w Ciechocinku. Projekt rewitalizacji dotyczy dwóch najbardziej zniszczonych tężni – tej zlokalizowanej tuż przy wejściu na teren obiektów (nr 1), oraz tężni z nią sąsiadującej (nr 3). Pierwszy etap inwestycji objął położy w głębi kompleksu obiekt numer 3 i ulokowany nieopodal budynek mieszczący instalację tłoczącą solankę.

 

Wzmacniamy potencjał województwa

Przywrócenie świetności inowrocławskim i ciechocińskim tężniom jest możliwe dzięki zgodzie Komisji Europejskiej na zupełnie nowe zadanie w ramach naszego RPO. To środki na rozwój tak zwanych potencjałów endogenicznych województwa. Chodzi o wykorzystanie dla rozwoju regionu istniejących zasobów przyrodniczych, przestrzennych i kulturowych. W Kujawsko-Pomorskiem zidentyfikowano trzy takie dziedziny – turystykę, uzdrowiska i kulturę. Uruchomienie specjalnych wsparcia na ten cel to efekt renegocjacji Regionalnego Programu Operacyjnego prowadzonych przez marszałka Piotra Całbeckiego z Komisją Europejską. Unia Europejska zgodziła się przeznaczyć na ten obszar działań 25 milionów euro, czyli około 107 milionów złotych.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

29 stycznia 2021 r.

 

Remont tężni w Inowrocławiu, grudzień 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPRemont tężni w Inowrocławiu, grudzień 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPRemont tężni w Inowrocławiu, grudzień 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPRemont tężni w Inowrocławiu, grudzień 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPRemont tężni w Inowrocławiu, grudzień 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPRemont tężni w Inowrocławiu, grudzień 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPRemont tężni w Inowrocławiu, grudzień 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPRemont tężni w Inowrocławiu, grudzień 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPRemont tężni w Inowrocławiu, grudzień 2020, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP