Inauguracja Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego
22 grudnia w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się inauguracyjna sesja Kujawsko-Pomorskiej Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego. To platforma budowy porozumienia między rządem, samorządem, pracodawcami i pracownikami. Prace rady organizuje samorząd województwa.
Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego to nowe gremia powoływane przez marszałków województw na mocy ustawy z 24 lipca 2015 roku o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Zastąpiły Wojewódzkie Komisje Dialogu Społecznego funkcjonujące przy wojewodach.
– Wspólnie z partnerami wznawiamy dialog administracji rządowej i samorządowej oraz pracodawców i pracowników. Wierzę, że rada będzie ważnym forum wymiany poglądów i skutecznym narzędziem rozwiązywania konfliktów społecznych w regionie – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Główne kompetencje rady to rozpatrywanie spraw społecznych i gospodarczych wywołujących konflikty między pracodawcami i pracownikami, opiniowanie projektów strategii rozwoju województwa i programów w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych i organizacji pracodawców, a także sprawozdań z ich realizacji. Rada opiniuje także sprawy należące do zadań związków zawodowych lub organizacji pracodawców będących w kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa. Posiedzenia będą zwoływane w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na trzy miesiące.
Powołana przez marszałka województwa Kujawsko-Pomorska Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego liczy w tej chwili 33 członków. Do udziału w pracach gremium organizacje pracownicze zgłosiły 12 osób. Strona pracodawców desygnowała 15 przedstawicieli.
Skład rady:
- Strona pracownicza (12 osób):
Forum Związków Zawodowych (4 osoby);
Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych/Rada OPZZ Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bydgoszczy (4 osoby);
Komisja Krajowa NSZZ Solidarność (4 osoby);
- Strona pracodawców (15 osób):
Lewiatan (4 osoby);
BCC (3 osoby);
Pracodawcy Pomorza i Kujaw (4 osoby);
Związek Rzemiosła Polskiego (ZRP) (4 osoby).
- Strona rządowa (3 osoby):
Wojewoda oraz wybrane przez niego 2 osoby
- Strona samorządowa (3 osoby) :
Marszałek oraz dwóch przedstawicieli jednostek samorządowych z terenu województwa.
We wtorek (22 grudnia) w Urzędzie Marszałkowskim marszałek Piotr Całbecki uroczyście wręczył akty powołania członkom rady. Podczas inauguracyjnego posiedzenia podjęto decyzje w sprawie liczby przedstawicieli każdej organizacji wchodzących w skład rady, wybrano prezydium oraz ustalono kolejność przewodniczenia poszczególnych stron w pracach rady. Przewodniczącym został Leszek Walczak, przewodniczący Zarządu Regionu Bydgoskiego NSZZ „Solidarność”.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
22 grudnia 2015 r.
Ostatnia aktualizacja: 28 grudnia 2015 r.