Aktualności

Tak będzie wyglądał kinoteatr Grunwald - duża scena Teatru Muzycznego
Tak będzie wyglądał kinoteatr Grunwald – duża scena Teatru Muzycznego

Impresaryjny w nowych dekoracjach

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny przygotowuje się do trzech dużych inwestycji, które pozwolą tej instytucji rozwinąć skrzydła i znacznie poszerzyć krąg odbiorców.

Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny przygotowuje się do trzech dużych inwestycji, które pozwolą tej instytucji rozwinąć skrzydła i znacznie poszerzyć krąg odbiorców. Jeszcze we wrześniu rozpocznie się remont pałacu Dąmbskich, a w pierwszym kwartale przyszłego roku wystartują rozbudowa kinoteatru Grunwald oraz przebudowa i modernizacja pałacu w Wieńcu.

 

Obecna siedziba teatru, barokowy pałac Dąmbskich w kompleksie toruńskiej starówki, zostanie pieczołowicie wyremontowana za 15,5 miliona złotych z europejskiego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, w ramach większego projektu obejmującego remonty konserwatorskie kilku zabytkowych obiektów oraz przedsięwzięcia rewitalizacyjne w przestrzeni publicznej historycznego centrum Torunia. Liderem tego projektu – łączna wartość przekracza 71 milionów złotych – jest samorząd miasta; partnerzy to, oprócz Impresaryjnego, toruńskie parafie, trzy katolickie i jedna Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, oraz toruńska Fundacja Tumult.

 

Prace w pałacu obejmą także aranżację sal i montaż nowego wyposażenia sceny, z podnoszonymi podestami i przesuwanymi ścianami. Teatr, który na czas remontu przenosi się do wynajętego od Tumultu budynku dawnego zboru ewangelickiego na Rynku Nowomiejskim, powinien móc wrócić do siebie przed końcem przyszłego roku.

 

Kinoteatr Grunwald, który po rozbudowie stanie się prawdziwą architektoniczną perełką, pomieści dużą scenę teatru. Przyjęty projekt architektoniczny sprawia, że zachowany zostanie modernistyczny charakter budowli, a nawet nabierze ona właściwej dla tego stylu klasy. Zostaną tu zamontowane nowoczesne mechanizmy sceny obrotowej, z zapadnią, oraz obrotowa widownia. Znajdą tu też miejsce zaplecze techniczne i zaplecze administracyjne instytucji.

 

– Częściowo odtworzymy oryginalną przedwojenną elewację, wszystko w środku będzie zupełnie nowe. Impresaryjny Teatr Muzyczny, okrzepła już samorządowa instytucja kultury, zyska obiekt na miarę, idealny dla kontynuowania jej artystycznych zamierzeń. Zostanie oddany do użytku w setną rocznicę powrotu Pomorza do macierzy – mówił podczas konferencji prasowej w kinoteatrze (24 sierpnia) marszałek Piotr Całbecki. Towarzyszyła mu dyrektor teatru Anna Wołek.

 

Całość kosztować będzie blisko 22 miliony złotych. Zakładamy, że znaczącą część tej kwoty pokryją środki POIiŚ. Prace powinny ruszyć w pierwszym kwartale 2018 i zakończyć do końca roku.

 

W pałacu w Wieńcu, po remoncie i modernizacji samej eklektycznej budowli oraz starego dworu i kordegardy, zostanie ulokowane nowa instytucja – Kujawskie Centrum Muzyki. Inwestycja – koszt prawie 22 miliony złotych – zostanie zrealizowana także w oparciu o dotację z POIiŚ. Inwestor zakłada, że prace ruszą na początku przyszłego roku i zakończą się na w pierwszych miesiącach 2019 r.

 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

24 sierpnia 2017 r.

Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2017 r.

 

Konferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego w kinoteatrze Grunwald, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego w kinoteatrze Grunwald, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego w kinoteatrze Grunwald, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego w kinoteatrze Grunwald, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego w kinoteatrze Grunwald, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego w kinoteatrze Grunwald, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego w kinoteatrze Grunwald, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego w kinoteatrze Grunwald, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKPKonferencja prasowa marszałka Piotra Całbeckiego w kinoteatrze Grunwald, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP