Aktualności

Szkolenie WOPR, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP
Szkolenie WOPR, fot. Tomasz Czachorowski/eventphoto.com.pl dla UMWKP

I Ty możesz zostać ratownikiem – nabór na ostatnie szkolenia trwa

Poza patrolowaniem kąpielisk, rzek i jezior, ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego aktywnie działają także zimą. Upowszechniają naukę pływania, prowadzą szkolenia i akcje profilaktyczne. W czasie minionych ferii zimowych przeprowadzili aż 73 spotkania dotyczące bezpieczeństwa na pokrywie lodowej, w których udział wzięło blisko 4,5 tysiąca mieszkańców regionu. Wciąż trwają zapisy na marszałkowskie szkolenia z zakresu ratownictwa wodnego.

Już wkrótce rozpocznie się nabór do II Otwartych Mistrzostw Ratowników Wodnych w kwalifikowanej pierwszej pomocy, które organizuje Lipnowskie WOPR wraz z WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Więcej informacji o wydarzeniu, które odbędzie się 19-21 maja, na stronie mistrzostw.

– Praca ratowników wodnych to nie tylko patrole latem nad jeziorami, ale także całoroczna praca. Co ważne w ramach projektu szkoleniowego niemal tysiąc osób, poza uprawnieniami niezbędnymi do pracy w ratownictwie wodnym, zdobędzie także kwalifikacje do udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. To umiejętności, które mogą uratować życie  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

Marszałkowskie wsparcie dla ratowników wodnych

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego konsekwentnie wspiera działalność WOPR w regionie. Corocznie ze środków budżetu województwa trafiają pieniądze na patrolowanie zbiorników wodnych i zapewnianie bezpieczeństwa nad wodą w okresie wakacyjnym.

To już ostatnia szansa, aby skorzystać z możliwości wzięcia udziału w szkoleniu w ramach dużego projektu „Ratownik wodny – nowy zawód szansą rozwoju osób defaworyzowanych z terenu województwa kujawsko-pomorskiego”, który zyskał 3,5 mln złotych wsparcia ze środków unijnych w ramach marszałkowskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. W ramach zadania blisko tysiąc mieszkańców województwa w wieku 18-65 lat ma szansę na zdobycie uprawnień ratownika wodnego. Liderem projektu jest Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Czytaj także: I Ty możesz zostać ratownikiem wodnym!

Wideo promujące szkolenia

Każdy uczestnik bierze udział w dwóch kursach:

 • ratownika wodnego, który trwa 63 godziny (20 godzin zajęć teoretycznych, 23 godziny praktyki na wodach otwartych i 20 godzin ćwiczeń na basenie)
 • kwalifikowanej pierwszej pomocy – to 73 godziny zajęć (25 godzin lekcji teoretycznych, 7 godzin grupowych spotkań z psychologiem i 41 godzin warsztatów)

oraz dodatkowo w jednym, wybranym przez siebie, umożliwiającym zdobycie kwalifikacji:

 • sternika motorowodnego, uprawniających do prowadzenia jachtów motorowych po wodach śródlądowych (w tym skuterów) oraz jachtów motorowych o długości kadłuba do 12 metrów. Szkolenie trwa 25 godzin (20 godzin – zajęcia teoretyczne, 5 godzin – praktyka)
 • płetwonurka, pozwalających na korzystanie z profesjonalnego sprzętu do nurkowania i bezpiecznego nurkowania do głębokości 20 metrów. Szkolenie trwa 40 godzin (10 godzin – zajęcia teoretyczne, 30 godzin – zajęcia praktyczne).

Za nami 47 naborów na szkolenia. Pozostałe są w toku, można się zapisywać. Szczegółowych informacji o terminach udzielają koordynatorzy partnerów projektu:

Pozostałe nabory:

 • Nadgoplańskie WOPR (powiat inowrocławski, radziejowski, mogileński) 4 nabory do realizacji (60 osób) – obecnie trwa nabór do 18 lutego – zapisy pod numerem telefonu 661 718 462
 • Rejonowe WOPR w Toruniu (miasto Toruń – powiat toruński) 2 nabory do realizacji (30 osób) – rekrutacja trwa, zapisy pod numerem telefonu 601 649 959
 • Lipnowskie WOPR w Lipnie (powiat lipnowski) 2 nabory do realizacji ( 30 osób) – rekrutacja trwa, zapisy pod numerem tel 535 259 817
 • Włocławskie WOPR (miasto Włocławek, powiat włocławski) 4 nabory (60  osób) – nabór w toku, zapisy pod numerem 665 848 264
 • Rejonowe WOPR w Bydgoszczy (miasto Bydgoszcz, powiat bydgoski) 1 nabór do realizacji ( 17 osób) – rekrutacja trwa – zapisy pod numerem 660 412 240
 • Wdeckie WOPR w Tleniu (powiat świecki, bydgoski) 1 nabór do realizacji ( 20 osób) – trwa nabór – zapisy pod numerem 605 982 429

WOPR Województwa Kujawsko-Pomorskiego przeprowadził już wszystkie 19 naborów zaplanowanych w projekcie, prowadzone są szkolenia.

Projekt w liczbach:

 • 688 osób odebrało tytuł ratownika wodnego
 • 639 osób uzyskało certyfikat kwalifikowanej pierwszej pomocy
 • 351 uczestników otrzymało patenty sternika motorowodnego
 • 274 osoby zdobyły patenty płetwonurka.

Aplikacja „Ratunek”

Zachęcamy do pobrania bezpłatnej aplikacji (na telefony komórkowe z systemami operacyjnymi Android i iOS, wyposażone w GPS), która w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia umożliwia szybki kontakt poszkodowanego z WOPR-em. System automatycznie łączy się ze zintegrowanym z aplikacją właściwym numerem ratunkowym, a ratownicy otrzymują informację o lokalizacji osoby dzwoniącej z dokładnością do 3 metrów. Można ją pobrać poprzez Google Play. Numer alarmowy nad wodą: 601 100 100. Zgłoszenia z terenu województwa kujawsko-pomorskiego przyjmuje Wojewódzkie Centrum Koordynacji Ratownictwa Wodnego w Kruszwicy (powiat inowrocławski). Połączenia odbierane są 24 godziny na dobę przez cały rok. Aplikacja ratująca życie

Czytaj także: WOPR: Przyjęli niebieski krzyż i złotą kotwicę za swoje godło (dużo zdjęć) (kujawsko-pomorskie.pl)

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

23 lutego 2023 r.