Aktualności

Uroczyste wręczenie stypendiów na rok szkolny 2017/2018 uczniom szkół zawodowych, fot. Andrzej Goiński
Uroczyste wręczenie stypendiów na rok szkolny 2017/2018 uczniom szkół zawodowych, fot. Andrzej Goiński

Humaniści ze stypendiami

Znamy listę 366 uczniów z regionu, którzy otrzymają stypendia w ramach marszałkowskiego projektu „Humaniści na start”. Wysokości wsparcia to nawet pięćset złotych miesięcznie.

 

To trzeci w naszym regionie projekt stypendialny wspierający zdolną młodzież. Adresujemy go do uczniów uzdolnionych w dziedzinie nauk humanistycznych. Pozostałe dwa programy zadedykowaliśmy osobom osiągającym sukcesy w przedmiotach ścisłych oraz  uczniom szkół zawodowych i techników – wkrótce poznamy wyniki tych naborów ­– mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Nabory o stypendium do wszystkich trzech marszałkowskich programów stypendialnych, które finansujemy w oparciu o środki z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego, odbyły się we wrześniu. W projekcie „Humaniści na start” o wsparcie mogli się ubiegać uczniowie dwóch ostatnich klas szkół podstawowych, klas gimnazjalnych lub liceów, którzy uzyskali dobre oceny w zakresie nauk humanistycznych oraz osiągnęli sukcesy w konkursach przedmiotowych i olimpiadach.

 

W roku szkolnym 2018/2019 zarząd województwa zdecydował o przyznaniu wsparcia 366 młodym humanistom. Wśród nich jest 139 uczniów podstawówek oraz 227 licealistów. Uczniowie otrzymają stypendia na okres 10 miesięcy, maksymalna łączna kwota wsparcia to 5 tysięcy złotych, czyli 500 złotych miesięcznie (wysokość stypendium uzależniona jest od ocen i osiągnięć ucznia oraz rodzaju szkoły, do jakiej dana osoba uczęszcza). Wsparcie można wykorzystać między innymi na pokrycie kosztów udziału w dodatkowych zajęciach, zakup komputera, specjalistycznego sprzętu, pomocy dydaktycznych i książek oraz opłacenie zakwaterowania, wyżywienia i dojazdów do szkoły. Podpisanie umów ze stypendystami oraz wypłata pierwszej transzy stypendium nastąpi najpóźniej w grudniu.

 

Listy stypendystów:

 

W ramach projektu stypendialnego ,,Humaniści na start” łącznie pragniemy objąć wsparciem 1800 osób przez trzy lata. Kolejne dwa nabory zaplanowano na rok szkolny 2019/2020 oraz 2020/2021. Rozstrzygniecie dwóch pozostałych naborów o stypendia – w ramach projektów „Prymus Pomorza i Kujaw” oraz „Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza” – nastąpi wkrótce. Więcej o programach stypendialnych samorządu województwa na stronie edukacja.kujawsko-pomorskie.pl

 
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

30 października 2018 r.