Honorujemy świadków naszej historii
Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości honorujemy, mieszkające w województwie kujawsko-pomorskim, osoby urodzone w 1918 roku i wcześniej. Do tej pory specjalny medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis wręczyliśmy sześćdziesięciu dwóm stulatkom, świadkom historii ostatniego stulecia.
– Dzieciństwo i młodość osób urodzonych w 1918 roku i wcześniej przypadły na czasy II Rzeczypospolitej i restytucji państwa, widzieli okropności II wojny światowej, uczestniczyli w powojennej odbudowie, pamiętają siermiężne czasy peerelu i wiosnę Solidarności. Ich pamięć, historie ich życia to żywe kroniki tamtych czasów. Tym cenniejsze, że przefiltrowane przez osobiste losy i doświadczenia – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Każda uhonorowanych osób niesie ze sobą wyjątkową historię. Wiele z nich prowadziło gospodarstwa rolne, zajmowało się domem i wychowywaniem kolejnych pokoleń. Wśród stulatków są także bohaterowie II wojny światowej, którzy walczyli w powstaniu warszawskim i na frontach Europy, odznaczani za męstwo i honor. Członkowie zarządu i radni, którzy odwiedzili rówieśników Niepodległej wysłuchali także historii o dziejach krawiectwa, cukiernictwa, fryzjerstwa, pielęgniarstwa, szkolnictwa, księgowości i handlu na terenach naszego regionu. Do tej pory niektórzy z nich są aktywni, czytają książki, interesują się życiem rodzinnym, a nawet zajmują się rzeźbiarstwem. Biogramy wszystkich uhonorowanych znajdują się w naszej zakładce ”Rówieśnicy Niepodległej”.
Wczoraj (4 września) w miejscowości Radoszki w Gminie Bartniczka (powiat brodnicki) odbyła się wyjątkowa wizyta. Przewodniczący sejmiku województwa Ryszard Bober odwiedził i wręczył medal Bronisławie Przerackiej w dniu jej setnych rodzin. Gościem sto piątych urodzin Zofii Gawarkiewicz w Szpetalu Górnym w Gminie Fabianki (powiat włocławski) był radny województwa Stanisław Pawlak. Kolejne medale w czwartek (6 września) trzem bydgoszczankom Franciszce Kwiatkowskiej, Helenie Piotrowskiej i Genowefie Kuźmińskiej wręczy wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, a w piątek (7 września) Stefanii Pruszak z Wielkiego Gacna w powiecie tucholskim radna Agnieszka Kłopotek. Z kolei w ubiegłą środę (29 września) przewodniczący sejmiku Bober i radny województwa Piotr Kwiatkowski spotkali się z mieszkankami Golubia-Dobrzynia Genowefą Wnuczyńską i Kazimierą Słowik, a sobotę (1 września) przewodniczący wręczył medal Magdalenie Skrzyńskiej z Tadajewa w powiecie brodnickim. W następnych tygodniach wręczymy medale kolejnym osobom.
Nie udało nam się dotrzeć do wszystkich seniorów z tej grupy wiekowej. Zapraszamy wszystkich mieszkańców województwa urodzonych w 1918 roku i wcześniej (którzy dotąd nie odebrali marszałkowskiego wyróżnienia) lub ich rodziny i opiekunów do kontaktu w tej sprawie pod numerem telefonu 56 62 18 521.
O rówieśnikach Niepodległej, uhonorowanych medalami marszałka, pisaliśmy w materiałach:
- Podejmowaliśmy rówieśników Niepodległej,
- Uroczysta sesja sejmiku w Bydgoszczy,
- Honorujemy rówieśników Niepodległej,
- Honorujemy rówieśników Niepodległej,
- Honorujemy rówieśników Niepodległej z Bydgoszczy i Wylatowa,
- Medale Unitas Durat dla stuletnich mieszkanek powiatu inowrocławskiego,
- Medale Unitas Durat dla rówieśników Niepodległej,
- Honorujemy rówieśników Niepodległej z Bydgoszczy oraz powiatów rypińskiego i włocławskiego,
- Medale Unitas Durat dla stulatek z Włocławka,
- Medal Unitas Durat dla rówieśniczki Niepodległej z Chodcza.
- Honorujemy rówieśników Niepodległej.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
4 września 2018 r.
Ostatnia aktualizacja: 5 września 2018 r.