Aktualności

Uroczyste wręczenie medalu Czesławowi Kruszewskiemu ze Skępego w powiecie lipnowskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Uroczyste wręczenie medalu Czesławowi Kruszewskiemu ze Skępego w powiecie lipnowskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Honorujemy rówieśników Niepodległej

Czesław Kruszewski i Genowefa Linkowska, mieszkańcy Skępego w powiecie lipnowskim, Józef Jankowski z Mysłakówka w powiecie lipnowskim oraz Jan Junk z Bydgoszczy to urodzeni w 1920 roku świadkowie odradzającej się ojczyzny. W piątek (29 maja) dołączyli do grona mieszkańców regionu uhonorowanych marszałkowskim medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeranienis.

 

Józef Jankowski to dusza towarzystwa. Cieszy się bardzo dobrą pamięcią, którą stale trenuje grywając w karty ze znajomymi i sąsiadami. Jest na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami w regionie i w kraju. Dużo czyta, szczególnie literaturę katolicką i pisma branży rolniczej. Choć od dwudziestu pięciu lat przebywa na rolniczej emeryturze, nadal chętnie pomaga synowi w pracach gospodarskich, służy radą i doświadczeniem.

 

Czesław Kruszewski to urodzony społecznik, który od zawsze angażował się w różnorodne lokalne inicjatywy. Był radnym gminy Skępe, wielokrotnie zasiadał w komisjach wyborczych. Żywo interesuje się wydarzeniami z życia regionu i kraju. Za działalność społeczną został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi. Od kilkunastu lat pozostaje pod opieką syna Wiesława i jego rodziny. Senior cieszy się dobrą kondycją i zdrowiem, które pozwala mu każdego dnia pokonywać na rowerze stacjonarnym dystans pięciu kilometrów.

 

Genowefa Linkowska jest kochającą mamą, babcią i prababcią. Zawsze dopisują jej dobry humor i apetyt. Choć miewa problemy z pamięcią, doskonale radzi sobie z liczeniem i rachunkami. Pracowała w sklepie obuwniczym, a później, aż do emerytury, w sklepie papierniczym. Razem z mężem prowadziła niewielkie gospodarstwo rolne w Łąkiem (powiat lipnowski).

 

Medal panom Józefowi i Czesławowi oraz pani Genowefie wręczyła w piątek (29 maja) członek zarządu Aneta Jędrzejewska.

 

Ze stuletnim Janem Junkiem z Bydgoszczy spotkaliśmy się już po raz drugi. W 2018 roku nestor został uhonorowany marszałkowskim specjalnym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis za bezinteresowną pomoc prawną niesioną ofiarom nawałnic, które w sierpniu 2017 roku nawiedziły nasz region. W piątek (29 maja), w dniu setnych urodzin, odebrał medal z rąk wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego i radnego sejmiku województwa Romana Jasiakiewicza. W uroczystości wzięła udział mecenas Justyna Mazur, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy.

 

Mecenas Jan Junk, weteran drugiej wojny światowej, żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego, jest mentorem i wychowawcą wielu pokoleń adwokatów. W latach 1983-1989 sprawował funkcję prezesa Sądu Dyscyplinarnego przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bydgoszczy.

 

Medale Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis przyznajemy w ramach naszej akcji honorowania osób powyżej setnego roku życia, zorganizowanej w 2018 roku z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Wręczanie medali najstarszym mieszkańcom regionu kontynuujemy, do tej pory uhonorowaliśmy w ten sposób sto dwadzieścia trzy osoby.

 

  

Imiennym medalem Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis marszałek Piotr Całbecki honoruje każdą osobę, która ukończyła setny rok życia.

 

Zapraszamy do kontaktu rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2020 roku kończą sto lat, a także osób powyżej setnego roku życia, które do tej pory nie otrzymały medalu. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl .

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

29 maja 2020 r.

Ostatnia aktualizacja: 1 czerwca 2020 r.

 

Uroczyste wręczenie medalu Janowi Junkowi z Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUroczyste wręczenie medalu Janowi Junkowi z Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUroczyste wręczenie medalu Janowi Junkowi z Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUroczyste wręczenie medalu Janowi Junkowi z Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKPUroczyste wręczenie medalu Czesławowi Kruszewskiemu ze Skępego w powiecie lipnowskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPUroczyste wręczenie medalu Czesławowi Kruszewskiemu ze Skępego w powiecie lipnowskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPUroczyste wręczenie medalu Czesławowi Kruszewskiemu ze Skępego w powiecie lipnowskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPUroczyste wręczenie medalu Czesławowi Kruszewskiemu ze Skępego w powiecie lipnowskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPUroczystość wręczenia medalu dla Genowefy Linkowskiej ze Skępego w powiecie lipnowskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPUroczystość wręczenia medalu dla Genowefy Linkowskiej ze Skępego w powiecie lipnowskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPUroczystość wręczenia medalu dla Genowefy Linkowskiej ze Skępego w powiecie lipnowskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPUroczystość wręczenia medalu dla Genowefy Linkowskiej ze Skępego w powiecie lipnowskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu stuletniemu Janowi Jankowskiemu ze Skępego w powiecie lipnowskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu stuletniemu Janowi Jankowskiemu ze Skępego w powiecie lipnowskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu stuletniemu Janowi Jankowskiemu ze Skępego w powiecie lipnowskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPWręczenie medalu stuletniemu Janowi Jankowskiemu ze Skępego w powiecie lipnowskim, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP