Aktualności

Fot. Rada Osiedla Szwederowo
Fot. Rada Osiedla Szwederowo

Pamięci zamordowanych na Szwederowie

W minioną niedzielę (13 września) w Bydgoszczy uczczono pamięć mieszkańców bydgoskiego Szwederowa, których 81 lat temu, we wrześniu 1939 roku, bestialsko zamordowali niemieccy najeźdźcy. W kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy przy ulicy Ugory, gdzie na terenie parafii znajduje się miejsce ich pochówku, odprawiona została msza w intencji pomordowanych, a potem odbyła się uroczystość przy tablicy pamięci. Po południu spod Wieży Ciśnień na Wzgórzu Dąbrowskiego ruszył ulicami Szwederowa XI Bieg Pamięci Pomordowanych na dystansie 10 kilometrów.

 

W uroczystościach, zorganizowanych jak co roku przez Radę Osiedla Szwederowo, uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który zwracając się do zgromadzonych w miejscu upamiętnienia, powiedział między innymi: – 81 lat temu, w niedzielę 10 września 1939 roku, w tym miejscu w ziemię wsiąkała krew niewinnych mieszkańców naszego miasta. Stajemy tu, by uczcić pamięć ofiar masowego mordu dokonanego w imię zemsty, w celu siania terroru i złamania ducha polskiej ludności Bydgoszczy.

 

Opisując wydarzenia tamtego dnia, kiedy Niemcy zatrzymali wychodzących z kościoła około dwudziestu mieszkańców Szwederowa, bezbronnych, oddających się modlitwie ludzi, których następnie rozstrzelano, a  ciała pochowano w zbiorowej mogile, wicemarszałek przypomniał też, że Niemcy po wkroczeniu do Bydgoszczy natychmiast przystąpili do eksterminacji ludności cywilnej. W samym tylko wrześniu 1939 roku na terenie Szwederowa rozstrzelano ok. 300 mieszkańców miasta. Co znamienne, ale i najbardziej tragiczne, potencjalne ofiary wskazywali oprawcom przede wszystkim niemieccy cywile, często dawni najbliżsi sąsiedzi. – Dlaczego serca tych ludzi, którzy przez blisko dwadzieścia lat mieszkali drzwi w drzwi z Polakami, chodzili po tych samych ulicach, razem pracowali, zamieniły się w zimne kamienie? – pytał w wystąpieniu wicemarszałek.

 

– Każda wojna zaczyna się od słów, od słów nienawiści. Tę nienawiść sączyła Niemcom całymi latami goebbelsowska propaganda. Dlatego także dzisiaj pamiętajmy za każdym razem, gdy ktoś będzie posługiwał się nienawiścią, do czego ona ostatecznie prowadzi! Nieważne wobec kogo jest ona kierowana, wobec jakiej grupy społecznej, wobec tego czy innego narodu! I nie pozostawajmy obojętni – zaapelował wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Kończąc wystąpienie, wicemarszałek przywołał słowa papieża Franciszka, że także „pokój zaczyna się od słów”. Ale, jak mówił Ojciec Święty: „od takich, które są jak chleb, które wzmacniają, doceniają, są pełne dobra, jasne i budzące zaufanie”!

 

– Dlatego wspominając tragiczne ofiary tamtego nieludzkiego czasu, otaczając je wdzięczną pamięcią, pamiętajmy jednak, że przyszłość buduje się przede wszystkim przez szacunek i zaufanie! – zakończył wystąpienie wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Kancelaria Marszałka

 

15 września 2020 r.