Historia online – portal edukacyjny poświęcony zbrodni pomorskiej
Zbiory zadań, mapy, wykresy, galerie zdjęć i multimedia do nauki – z tych i wielu innych materiałów edukacyjnych mogą korzystać uczniowie i nauczyciele, którzy podczas ferii chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat zbrodni pomorskiej. Miłośników historii zapraszamy na portal „Zbrodnia pomorska 1939”.
– Trzeba przypominać te tragiczne karty w naszej historii. Tylko wtedy możemy mieć nadzieję, że się to już nigdy więcej się nie powtórzy. Obok platformy Edupolis, komiksów i gier edukacyjnych to nasza kolejna propozycja na ferie szkolne – mówi marszałek Piotr Całbecki.
Portal przygotowany został przez Instytut Pamięci Narodowej. Promocja pakietu dydaktycznego, adresowana przede wszystkim do nauczycieli i społeczności szkolnych, była częścią głównych kujawsko-pomorskich uroczystości poświęconych ofiarom przeprowadzonej na Pomorzu, tuż po rozpoczęciu drugiej wojny światowej, antypolskiej niemieckiej akcji eksterminacyjnej.
Jesienią 1939, wkrótce po napaści Niemiec na Polskę, okupanci przystąpili do ludobójczej akcji „odpolszczania” tej części polskich ziem, którą przyłączono do III Rzeszy. Zaplanowane jeszcze przed wybuchem wojny i przeprowadzone według przygotowanych zawczasu list proskrypcyjnych masowe rozstrzeliwania ludności cywilnej, przede wszystkim inteligencji oraz osób zaangażowanych w umacnianie polskości, pochłonęły dziesiątki tysięcy istnień. Do największych zbrodni doszło na terenie przedwojennego województwa pomorskiego – liczbę ofiar, wśród których były też kobiety i dzieci, szacuje się na co najmniej 30 tysięcy. Sprawcami mordów byli miejscowi Niemcy zrzeszeni w organizacji Selbstschutz Westpreussen, nadzorowani przez SS. Większość z nich uniknęła odpowiedzialności.
Choć w naszym regionie wciąż żywa jest pamięć o ofiarach zbrodni pomorskiej, ludobójczej akcji „odpolszczania” ziem włączonych do III Rzeszy nie poświęcono do tej pory należytego miejsca na kartach polskiej historii. Ważna jest zatem edukacja nowych pokoleń i troska o obecność tych tragicznych wydarzeń w pamięci Polaków.
Portal „Zbrodnia pomorska 1939” działa pod adresem
Zobacz też:
- Pamięci ofiar zbrodni pomorskiej
- W miejscach kaźni sadzono las
- Doktor Józef Bednarz – pomorski bohater jesieni 1939
Z myślą o uczniach na ferie i nie tylko
Na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstało dziesięć komiksów opowiadających historie wybitnych postaci związanych z naszym regionem. Wśród nich Edward Stachura, Jerzy Popiełuszko, Marian Rejewski, Jan Czochralski i patron naszego województwa Jan Paweł II. Uczniowie poznają życie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Władysława Raczkiewicza, a także historię gwiazdy polskiego kina przedwojennego Heleny Grossówny. Publikacje, które powstały w ubiegłym roku, poświęcone zostały ważnym rocznicom: stulecia powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski – „Wolność nie umiera nigdy” i setnej rocznicy Cudu nad Wisłą – „Wojna polsko-bolszewicka 1919-1921. Ostatni bastion”. Najnowszy komiks opowiada o życiu generał Elżbiety Zawackiej – „Cena odwagi”.
Młodsze dzieci zapraszamy na stronę internetową gry.kujawsko-pomorskie.pl. Portal umożliwia m.in. wirtualny spacer po kujawsko-pomorskich parkach krajobrazowych oraz wycieczkę po regionie szlakiem Fryderyka Chopina. Dla najmłodszych przygotowano także układanki, kolorowanki i quizy.
Nauczycieli i uczniów zachęcamy do odwiedzenia platformy Edupolis. Można tu znaleźć treści edukacyjne dla szkół podstawowych, które przybliżą najmłodszym historię, architekturę i bogactwa naturalne naszego regionu. Wśród licznych materiałów są ilustracje, pokazy slajdów, animacje, krzyżówki, gry dydaktyczne, ćwiczenia interaktywne, mapy i karty pracy.
Dzieci i młodzież, którzy pragną uzupełnić wiedzę zdobywaną w szkole, zapraszamy na popołudniowe zajęcia w ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej. Zainteresowanie, z jakim spotkała się nasza e-Szkoła sprawiło, że postanowiliśmy kontynuować projekt w wakacje. Przez całe lato transmitowaliśmy ciekawe zajęcia o różnorodnej tematyce, rozwijające zainteresowania i poszerzające wiedzę o naszym regionie. Od nowego roku szkolnego zmieniliśmy formułę e-Szkoły. Proponujemy lekcje popołudniowe, do nauki zapraszamy uczniów szkół podstawowych i średnich, którzy chcą rozwijać zainteresowania, poszerzać wiedzę zdobytą w szkole i dobrze przygotować się do klasówek i egzaminów. Do zajęć wrócimy po feriach.
Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
18 marca 2020 r.
Ostatnia aktualizacja: 7 stycznia 2021 r.