Aktualności

Medal Hereditas Saeculorum, graf. UMWKP
Medal Hereditas Saeculorum, graf. UMWKP

Hereditas Saeculorum za opiekę nad zabytkami

W  naszym regionie doceniamy i nagradzamy za szczególne osiągnięcia w dziedzinie konserwacji, restauracji i opieki nad zabytkami. Do końca kwietnia czekamy na zgłoszenia osób i instytucji do dziesiątej edycji konkursu „Dziedzictwo wieków”.

 

– Medale Hereditas Saeculorum to wyraz uznania dla osób zaangażowanych w działania na rzecz ochrony naszego materialnego dziedzictwa kulturowego. Przyznając te wyróżnienia promujemy dobre praktyki i osiągnięcia w tej dziedzinie – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Konkurs ustanowiono, aby nagrodzić osoby i instytucje, które:

  • wyróżniają się pracami konserwatorskimi i restauratorskimi przy zabytkach województwa kujawsko-pomorskiego, cechują się wysoką jakością oraz szczególną dbałością o kompleksowe przywrócenie im świetności i utrwalenie ich kulturowej wartości
  • promują dobre wzory realizacji prac przy zabytkach
  • są autorami szczególnych osiągnięć związanych z opieką nad zabytkami i ochroną zabytków

 

Wnioski w konkursie mogą składać właściciele, posiadacze i zarządcy obiektów zabytkowych, jednostki samorządu terytorialnego, stowarzyszenia, fundacje działające na polu ochrony i opieki nad zabytkami, służby konserwatorskie, muzea oraz osoby fizyczne, instytucje i organizacje.

 

Termin składania zgłoszeń przypada na dzień 30 kwietnia 2021 r. Regulamin konkursu i niezbędne załączniki znajdują się na naszej stronie internetowej. Uroczystość wręczenia medali laureatom jest przewidziana podczas wojewódzkiej inauguracji Europejskich Dni Dziedzictwa 2021.

 

Ubiegłoroczni laureaci

Wśród nagrodzonych w poprzedniej edycji konkursu znalazły się Parafia Rzymskokatolicka p.w. Zwiastowania NMP w Potulicach nagrodzona za wykonanie konserwacji i restauracji polichromowanych ścian wnętrza i apsydy klasycystycznego kościoła oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Toruniu wyróżniona za kompleksowe prace remontowo-budowlane i konserwatorskie przy neogotyckiej świątyni. Medale przyznano także grudziądzkiemu oddziałowi Towarzystwa Opieki nad Zabytkami docenionemu za działania prowadzone z zakresie dokumentacji, badań, edukacji, promocji i troski o ochronę zabytków na terenie miasta oraz Markowi Rubnikowiczowi dyrektorowi Muzeum Okręgowego w Toruniu (w latach 2007-2020) wyróżnionemu za skuteczne i efektywne zarządzanie placówką. Szczegółowe informacje na temat nagrodzonych znajdują się na naszej stronie internetowej.  

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

7 kwietnia 2021 r.