Aktualności

Uroczyste otwarcie harcówki ZHR w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski
Uroczyste otwarcie harcówki ZHR w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski

Harcówka dla bydgoskich druhów

Harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej mają w Bydgoszczy nową siedzibę.  We wtorkowym (1 września) uroczystym otwarciu harcówki przy ulicy Terasy 2 uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki oraz wicemarszałek Zbigniew Ostrowski. Remont kamienicy był możliwy dzięki wsparciu finansowemu samorządu województwa.

 

Na kapitalny remont zaniedbanego budynku na Szwederowie Urząd Marszałkowski przeznaczył 811 tysięcy złotych z budżetu województwa. Kamienica, w której na przełomie XIX i XX wieku mieszkał dziennikarz i działacz społeczny Julian Prejs, ma w sumie 300 metrów kwadratowych powierzchni i liczy trzy kondygnacje. W harcówce znalazło się miejsce między innymi na salę konferencyjną i mini kino. W przyszłości powstanie tu również hostel.

– To miejsce zasługiwało na dobrego gospodarza. Jego poprzedni lokator, Julian Preis, był wielkim patriotą. Jestem pewien, że wy tak jak on kochacie ojczyznę – zwrócił się do harcerzy marszałek Piotr Całbecki.

 

W uroczystym otwarciu harcówki uczestniczyli przedstawiciele środowiska kombatantów, z którymi harcerze prowadzą stałą współpracę. W nowej siedzibie ZHR powstała między innymi Sala Pamięci, w której znajdują się sztandary i pamiątki gromadzone przez organizacje kombatanckie. To także miejsce, gdzie odbywa się edukacja historyczna młodzieży.

 

Samorząd województwa od lat systematycznie wspiera działalność ruchu harcerskiego w regionie przekazując środki między innymi na zakup ekwipunku a także organizację imprez, zjazdów i obozów. W ubiegłym roku dzięki pomocy finansowej Urzędu Marszałkowskiego Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej uruchomił przystań harcerską nad Notecią w Inowrocławiu. Wsparcie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego trafiło między innymi na rozbudowę i modernizację baz turystycznych Związku Harcerstwa Polskiego w Pólku w powiecie bydgoskim, Smerzynie w powiecie żnińskim (więcej) i Krówce Leśnej w powiecie bydgoskim. Dofinansowanie ze środków unijnych umożliwiło także rozbudowę harcerskiej stanicy wodnej w Rościminie w powiecie nakielskim (więcej).

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

2 września 2015 r.

ostatnia aktualizacja: 3 września 2015 r.

Uroczyste otwarcie harcówki ZHR w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiUroczyste otwarcie harcówki ZHR w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiUroczyste otwarcie harcówki ZHR w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiUroczyste otwarcie harcówki ZHR w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiUroczyste otwarcie harcówki ZHR w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiUroczyste otwarcie harcówki ZHR w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiUroczyste otwarcie harcówki ZHR w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiUroczyste otwarcie harcówki ZHR w Bydgoszczy, fot. Tymon MarkowskiUroczyste otwarcie harcówki ZHR w Bydgoszczy, fot. Tymon Markowski