Aktualności

Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2021, fot. Paweł Skraba
Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2021, fot. Paweł Skraba

Gwiazdy europejskiej lekkoatletyki w Toruniu!

Wczoraj (4 marca) rozpoczęły się w Arenie Toruń Halowe Mistrzostwa Europy w Lekkiej Atletyce. Po 46 latach Polska po raz kolejny jest gospodarzem tej prestiżowej imprezy. Toruń, zimowa stolica polskiej lekkiej atletyki, gości największe gwiazdy Starego Kontynentu tej widowiskowej dyscypliny sportu. Partnerem organizatorów jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego, który wspiera wydarzenie finansowo. W uroczystości otwarcia mistrzostw wziął udział marszałek Piotr Całbecki.

 

Gdy w 2014 roku wspólnie z prezydentem Torunia otwieraliśmy Arenę Toruń, mało kto wierzył, że zaledwie siedem lat później będziemy tu organizować Halowe Mistrzostwa Europy. To wielkie święto sportu, wielkie wyróżnienie dla Torunia i województwa kujawsko-pomorskiego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

 

733 lekkoatletów (405 zawodników, 328 zawodniczek) reprezentujących 47 krajów bierze udział w 36. edycji Halowych Mistrzostw Europy w Toruniu. W tym gronie znalazło się aż szesnaścioro obrońców tytułów mistrzowskich sprzed dwóch lat. 

 

W czempionacie wystartowała 43-osobowa reprezentacja Polski, na czele z obrońcami tytułów z Glasgow 2019 – Marcinem Lewandowskim (biegi na 1500  i 3000 metrów), Michałem Haratykiem (pchnięcie kulą), Pawłem Wojciechowskim (skok o tyczce) i sztafetą 4×400 metrów kobiet z Justyną Święty-Erestic jako liderką.

 

Honoru Kujaw i Pomorza bronić będzie pięcioro zawodników: Klaudia Kazimierska (Vectra Włocławek, bieg na 1500 metrów) oraz reprezentanci CWZS Zawisza Bydgoszcz Katarzyna Sokólska (bieg na 60 metrów), Adrianna Sułek (pięciobój), Remigiusz Olszewski (bieg na 60 metrów), Paweł Wojciechowski (skok o tyczce).

 

Plejadę gwiazd Królowej Sportu, które zobaczymy w toruńskiej hali, otwiera Armand Duplantis (Szwecja) – rekordzista świata w skoku o tyczce (6.18 metra), który w Arenie Toruń rok temu ustanowił swój poprzedni rekord – 6.17 metra. W dobrej dyspozycji jest także Renaud Lavillenie (Francja) – mistrz olimpijski z Londynu, który w tym sezonie skoczył już 6.06 metra.

 

Na wczorajszym otwarciu (4 marca) największymi gwiazdami byli Hiszpan Ignacio Fontes (bieg), Włoch Gianmarco Tamber (skok wzwyż), a także Marcin Lewandowski i Norweg Jaco Ingebrigsen w biegu na 1500 m, gdzie zakwalifikował się także Michał Rozmys. W pchnięciu kulą kobiet do finału nie awansowała Klaudia Kadrasz, wyróżniła się za to Maria Belen Toimil z Hiszpanii, która w kwalifikacjach rzuciła kulą na odległość 18.64 metra.

 

Wysokiego poziomu można spodziewać się w konkursie skoku wzwyż pań, w którym wystąpi Jarosława Makuczik (Ukraina) – liderka światowych tabel (2.06 metra)! Mocno obsadzone będą także wieloboje. W wielobojach kobiet (5-bój) wystąpi Nafissatou Thiam (Belgia), mistrzyni olimpijska i mistrzyni świata, a wśród mężczyzn rekordzista świata w 7-boju Kevin Meyer (Francja). 

 

Do oglądania Halowych Mistrzostw Europy w Lekkiej Atletyce Toruń 2021, zapraszają startujący w nich zawodnicy.

 

 

 

Samorząd województwa kujawsko-pomorskiego jest partnerem instytucjonalnym Halowych Mistrzostw Europy i wspiera ich organizację finansowo.

 

Program mistrzostw dostępny jest na oficjalne stronie internetowej wydarzenia.

 

Sportowe emocje na wyciągnięcie ręki

Namiastką emocji, jakie towarzyszą największym imprezom sportowym jest wystawa fotografii Aleksandry Szmigiel i torunianina Pawła Skarby, którą można oglądać przed Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Składają się na nią najlepsze zdjęcia z zawodów lekkoatletycznych, rozegranych w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy w naszym województwie. Na prezentowanych zdjęciach można podziwiać m.in. niesamowity finisz Marcina Lewandowskiego w biegu na 800 metrów, czy też moment pobicia przez Armanda Duplantisa rekordu świata w skoku o tyczce podczas toruńskiego Copernicus Cup. Mecenasem wystawy jest samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

 

Departament Sportu i Turystyki

oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

3 marca 2021 r.

Aktualizacja: 5 marca 2021 r.

 

Marszałek Piotr Całbecki na otwarciu Halowych Mistrzostw Europy, fot. Paweł SkrabaHalowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2021, fot. Paweł SkrabaHalowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2021, fot. Paweł SkrabaHalowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2021, fot. Paweł SkrabaHalowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2021, fot. Paweł SkrabaHalowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2021, fot. Paweł SkrabaHalowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2021, fot. Paweł SkrabaHalowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2021, fot. Paweł SkrabaHalowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce 2021, fot. Paweł Skraba

 

Bieg na 60 m ppł podczas meetingu Copernicus Cup, fot. Paweł SkarpaZwycięstwo Marcina Lewandowskiego podczas Drużynowych Mistrzostw Europy w Bydgoszczy w 2019 roku, fot. Paweł Skarpa Justyna Święty-Erestic bije halowy rekord Polski na 400 m podczas meetingu Copernicus Cup, fot. Aleksandra SzmigielMondo Duplantis świętuje z Pawłem Wojciechowskim i Emmanuelem Karalisem pobicie rekordu świata w skoku o tyczce (6,17 m) podczas meetingu Copernicus Cup, fot. Aleksandra SzmigielWystawa fotograficzna „Kujawy i Pomorze” zimową stolicą lekkiej atletyki i jej autorzy, fot. Julita Kosińska/UMWKPWystawa fotograficzna „Kujawy i Pomorze” zimową stolicą lekkiej atletyki, fot. Paweł Skraba