Aktualności

Prace nadesłane na tegoroczny konkurs ,,Oni tworzyli naszą historię”, fot. Kamila Łajczak/UMWK-P
Prace nadesłane na tegoroczny konkurs ,,Oni tworzyli naszą historię”, fot. Kamila Łajczak/UMWK-P

Gratulujemy laureatom konkursu „Oni tworzyli naszą historię”

Znamy wyniki tegorocznego wojewódzkiego konkursu im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej „Oni tworzyli naszą historię”. Kapituła wyłoniła laureatów i wyróżnionych spośród autorów  ponad czterdziestu nadesłanych prac. Uroczyste wręczenie nagród planujemy pod koniec września.

 

Wyjątkowa postać profesor Elżbiety Zawackiej, kurierki Armii Krajowej i jedynej kobiety wśród cichociemnych zasługuje na upamiętnienie. Konkurs jej imienia ma zarażać młodych ludzi pasją dokumentowania historii, skłonić ich do rozwijania wiedzy historycznej o regionie, dokumentowania lokalnych dziejów na podstawie wspomnień świadków, a także zdjęć i pamiątek z domowego archiwum. Nauczycieli chcemy zachęcić w ten sposób do krzewienia wiedzy o historii regionu – podsumowuje marszałek Piotr Całbecki.

 

 Do konkursu można było nadsyłać prace w dowolnej formie wypowiedzi pisemnej o tematyce „O ludziach”, „O wydarzeniach” lub „Album rodzinny”. W tym roku, w związku z odbywającym się przez cały 2020 rok w naszym regionie obchodami powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do wolnej Polski, pojawiły się dwa nowe tematy: „Oblicza codzienności” i „Powrót Pomorza do macierzy”,

 

 Prace oceniane były w dwóch kategoriach: uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych oraz uczniowie liceów, techników i szkół branżowych. W pierwszej kategorii nadesłano 14 prac, zaś w drugiej 27. Ze względu na pandemię termin nadsyłania zgłoszeń został wydłużony do końca czerwca.

Kapituła konkursu pod przewodnictwem prof. Wojciecha Polaka przyznała następujące nagrody:

  • W kategorii uczniowie klas VII, VIII szkół podstawowych:

I miejsce – Sebastian Rejewski, Szkoła Podstawowa im. Janusza Kusocińskiego w Jabłonowie Pomorskim (powiat brodnicki),

II miejsce – Zofia Przedmojska, Szkoła Podstawowa nr 32, Toruń

III miejsce – Michał Karczewski, Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego im. św. Dominika Savio, Toruń

 

  • W kategorii uczniowie liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych:

I miejsce – Bartosz Socha, Zespół Szkół Ogólnokształcących, Wąbrzeźno

II miejsce – Adam Budziński, Zespół Szkół nr 1, Rypin

III miejsce – Dominika Sztonyk, V Liceum Ogólnokształcące, Toruń


Lista laureatów i wyróżnionych.

 

Laureatom i wyróżnionym serdecznie gratulujemy. Przygotowaliśmy dla nich  atrakcyjne nagrody rzeczowe: za zajęcie pierwszego miejsca w obu kategoriach – o wartości do 1 500,00 zł, za drugie miejsce – do 1 000 zł, za trzecie miejsce – do 500 zł. Nagrody rzeczowe otrzymają także szkoły, których uczniowie zwyciężyli w obu kategoriach, oraz nauczyciele – opiekunowie autorów zwycięskich prac.

 

Organizatorem tegorocznej, dwunastej edycji konkursu był Urząd Marszałkowski we współpracy z Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Fundacją Generał Elżbiety Zawackiej, Archiwum i Muzeum Pomorskim AK, Wojskowej Służby Polek  w Toruniu, Biblioteką Pedagogiczną im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu. Czytaj także XI edycja konkursu

 

W ubiegłym roku wyłoniliśmy zwycięzcę konkursu na scenariusz filmu o życiu generał Elżbiety Zawackiej. Został nim scenarzysta Maciej Słowiński, który otrzymał stypendium artystyczne ufundowane przez marszałka Piotra Całbeckiego. Nagrodzona praca „Zo. Historia niezwykła” może stać się podstawą do pełnometrażowego filmu o naszej bohaterce (więcej tutaj i tutaj). Rozmowa z Maciejem Słowińskim tutaj.

 


Departament Edukacji

oraz Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

 

9 września 2020 r.