Aktualności

Unitas Durat dla Joanny Malińskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP
Unitas Durat dla Joanny Malińskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP

Gratulacje dla pani Joanny!

Od urodzenia związana z naszym regionem, matka jedenaściorga dzieci – Joanna Malińska obchodziła niedawno setne urodziny. We wtorek (5 lipca) przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska odwiedziła nestorkę i wręczyła jej marszałkowski medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis.

Joanna Malińska na świat przyszła 10 czerwca 1922 roku u Trlągu w powiecie inowrocławskim. Pochodzi z wielodzietnej rodziny, miała siedmioro rodzeństwa. Jedna z jej sióstr, Marianna Karaszewska, w 2020 roku świętowała swój setny jubileusz i również została odznaczona medalem marszałka. Pani Joanna w czasie wojny została skierowana do pracy pod przymusem u niemieckiego właściciela ziemskiego. Wspominając tę pracę przywołuje w pamięci 14-godzinny wyzysk za głodową stawkę, był to bardzo trudny czas. Mając 15 lat dołączyła do kościelnego zgrupowania Młode Polki, w ramach którego brała udział w spotkaniach, imprezach i przedstawieniach. W wieku 24 lat stanęła na ślubnym kobiercu z Józefem Malińskim. Para wyjechała na Ziemie Odzyskane do Trzebiatowa (obecnie województwo zachodniopomorskie), a po trzech latach powrócili w rodzinne strony i osiedlili się w Parlinie (powiat mogileński). Mieli 11 dzieci – 5 córek i 6 synów. Pani Joanna zajmowała się opieką i wychowywaniem dzieci, mąż pracował w państwowym gospodarstwie rolnym. Od 1958 zamieszkali w Wieńcu, w 2009 roku pani Joanna owdowiała. Ma 27 wnucząt, 46 prawnucząt i 7 praprawnucząt. Wciąż cieszy się dobrą kondycją. Obecnie nadal mieszka w Wieńcu wraz z synem i synową. Pełny biogram.

Rodziny mieszkańców regionu, którzy w 2022 roku kończą sto lat, a także starszych, zachęcamy do kontaktu pod numerem telefonu 56 62 18 344 i adresem e-mail: stulatkowie@kujawsko-pomorskie.pl. Więcej informacji na naszej stronie internetowej w zakładce Rówieśnicy Niepodległej.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

6 lipca 2022 r.

Ostatnia aktualizacja: 7 lipca 2022 r.

Unitas Durat dla Joanny Malińskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPUnitas Durat dla Joanny Malińskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPUnitas Durat dla Joanny Malińskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPUnitas Durat dla Joanny Malińskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKPUnitas Durat dla Joanny Malińskiej, fot. Andrzej Goiński dla UMWKP