Aktualności

Wizyta gości w Astrobazie w Kruszwicy, fot. Przemysław Bohonos
Wizyta gości w Astrobazie w Kruszwicy, fot. Przemysław Bohonos

Goście w astrobazie w Kruszwicy

Obserwatorium astronomiczne Astrobaza Kopernik przy Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy (powiat inowrocławski) odwiedzili 15 listopada przedstawiciele Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie oraz ich partnerzy z Francji i Wielkiej Brytanii. Kruszwiczanie zaprezentowali gościom swoje astronomiczne osiągnięcia i projekty. W spotkaniu uczestniczył wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

 

Astrobaza w Kruszwicy to jedno z czternastu ogólnodostępnych obserwatoriów astronomicznych, które powstały w Kujawsko-Pomorskiem w ramach marszałkowskiego projektu finansowanego z naszego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. Obserwatoria działają także w Gniewkowie, Radziejowie, Jabłonowie Pomorskim, Brodnicy, Dobrzyniu nad Wisłą, Inowrocławiu, Golubiu-Dobrzyniu, Rypinie, Świeciu, Gostycynie, Żninie, Złejwsi Wielkiej i Unisławiu. – To wyjątkowy projekt, nie tylko w skali w kraju. Nasze astrobazy pełnią rolę dydaktyczną i popularyzatorską, korzystają z nich zarówno szkoły, jak i lokalni pasjonaci – mówi marszałek Piotr Całbecki.

 

Obserwatorium przy Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika w Kruszwicy należy do tych astrobaz, które działają najprężniej. Zajęcia są zróżnicowane: od kół astronomicznych poprzez wykłady, prelekcje i lekcje astronomii po obserwacje, nocne i dzienne. Uczniowie samodzielnie wykonują proste przyrządy astronomiczne, prowadzą obserwacje i uczestniczą w projektach międzynarodowych. Z infrastruktury kruszwickiej astrobazy korzystają też przedszkolaki i seniorzy oraz inni miłośnicy astronomii.

 

Astrobazę w Kruszwicy odwiedziła w środę grupa nauczycieli i popularyzatorów nauk ścisłych z Centrum Badań Kosmicznych w Warszawie, Narodowego Centrum Kosmicznego w Leicester (Wielka Brytania) oraz centrum nauki Cité de l’espace w Tuluzie (Francja). To uczestnicy międzynarodowego projektu „Od śrubki do satelity – dobre praktyki w nauczaniu fizyki w gimnazjach oraz fizyki z astronomią w szkołach ponadgimnazjalnych”, którzy chcieli zapoznać się z najlepszymi polskimi osiągnięciami w dziedzinie nauczania przedmiotów ścisłych. Kruszwiczanie zaprezentowali gościom działalność astrobazy oraz opowiedzieli o realizowanych projektach astronomicznych. W ramach rewizyty odwiedzą wkrótce Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie. Zaprezentowali zrealizowane przez siebie projekty oparte na samodzielnie wykonanych zdjęciach obiektów astronomicznych, a także na obserwacjach dokonanych podczas zaćmienia Słońca. Młodzież przedstawiła też swoje dokonania artystyczne: taneczne, muzyczne i fotograficzne, dla których inspiracją był Kosmos.

 

Z gośćmi w kruszwickiej Astrobazie spotkał się wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, który opowiedział o wsparciu jakiego samorząd województwa udziela placówkom startującym w konkursach i biorącym udział w projektach, jak np. w złożonym ostatnio do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego projekcie pn. „Od Astrobazy do Obserwatorium Astronomicznego”, w którym weźmie udział młodzież z dziewięciu astrobaz, w tym także z kruszwickiej placówki. Celem wspomnianego projektu jest wykorzystanie możliwości obserwacyjnych astrobaz na potrzeby prostych projektów naukowych (fotometrycznych i astrometrycznych), które będą miały na celu upowszechnienie badań i tematyki naukowej podejmowanej w Centrum Astronomii UMK. Za realizację zadania będzie odpowiadać Fundacja Aleksandra Jabłońskiego (FAJ) wraz z Wydziałem Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej (WFAiIS) Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Partnerem zadania będzie Wydział Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. Projekt obejmie docelowo 75 odbiorców: 54 uczniów z dziewięciu Astrobaz  i 21 nauczycieli – koordynatorów. Nabór uczniów prowadzony będzie w pierwszej połowie 2018 roku.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

15 listopada 2017 r.

ostatnia aktualizacja: 16 listopada 2017 r.

 

Wizyta gości w Astrobazie w Kruszwicy, fot. Przemysław BohonosWizyta gości w Astrobazie w Kruszwicy, fot. Przemysław BohonosWizyta gości w Astrobazie w Kruszwicy, fot. Przemysław BohonosWizyta gości w Astrobazie w Kruszwicy, fot. Przemysław Bohonos