Aktualności

Kolacja dla tour operatorów z Niemiec, fot. Wojciech Zaguła
Kolacja dla tour operatorów z Niemiec, fot. Wojciech Zaguła

Gęsinowa dyplomacja

Nasza gęsinowa akcja promuje Kujawsko-Pomorskie także za granicą. W ubiegłym tygodniu zorganizowaliśmy specjalną kolację z gęsiną w roli głównej dla tour operatorów z Niemiec. W sobotę (5 listopada) byliśmy obecni na paryskiej konferencji „Kuchnia i dyplomacja na świecie”.

 

Niemców do spożywania gęsiny nie trzeba specjalnie namawiać – za Odrę eksportowane jest ponad 90 procent gęsiego mięsa z Polski. Naszych zachodnich sąsiadów warto jednak zachęcać do odwiedzenia Kujawsko-Pomorskiego właśnie ze względu na gęsinowe tradycje i dziedzictwo kulinarne regionu. Dlatego na specjalnej komentowanej kolacji podjęliśmy w ubiegłym tygodniu w Toruniu grupę tour operatorów z Niemiec, którzy przebywali w Polsce na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej.

 

Walory kujawsko-pomorskiej gęsiny zaprezentowaliśmy także podczas paryskiej konferencji „Table et diplomatie à l’échelle du monde” (Kuchnia i dyplomacja na świecie), która odbyłaa się między 2 a 5 listopada w Zamku Villandry nad Loarą oraz w Paryżu. To prestiżowe wydarzenie naukowe i kulturalne organizowane między innymi przez Uniwersytet Paryski, Europejski Instytut Historii i Kultury Wyżywienia oraz francuskie MSZ  dotyczy roli kuchni w dyplomacji oraz funkcji posiłków dyplomatycznych jako sposobu prowadzenia polityki.

 

Konferencję zwieńczył dzień polski (5 listopada), podczas którego przewidziano prezentację polskiej kuchni przez organizatora sesji – Stację Naukową Polskiej Akademii Nauk w Paryżu. Ważną część posiłku stanowiła gęsina z Kujawsko-Pomorskiego, a o związanej z nią tradycji oraz związku z tak ważną dla Francuzów postacią św. Marcina – biskupa Tours opowiedział prof. Jarosław Dumanowski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Czytaj też: Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina

Więcej w zakładce: Gęsina 2016 

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

4 listopada 2016 r.

ostatnia aktualizacja: 7 listopada 2016 r.