Aktualności

Fot. Andrzej Goiński
Fot. Andrzej Goiński

Gęś w restauracji

Nieodłącznym elementem naszej dorocznej jesiennej kampanii gęsinowej jest zachęcanie restauratorów z całej Polski  do serwowania potraw ze znakomitego gęsiego mięsa. W ubiegłym roku do akcji przyłączyło się ponad 230 lokali oferując w swoim menu co najmniej jedno danie z gęsiny. Zapraszamy restauratorów do udziału w tegorocznej kampanii.

 

Lokale mogą zadeklarować swój udział do 11 listopada. Zgłoszenie nie wymaga żadnych opłat, wystarczy tylko wypełnić formularz online znajdujący się na stronie. Formularz rejestracyjny  

 

Informacje o lokalach uczestniczących w naszej akcji można znaleźć na stronie internetowej www.czasnagesine.pl, gdzie znajduje się mapka połączona z wyszukiwarką. Mapa będzie dostępna również w wersji mobilnej. Wszystkie lokale biorące udział kampanii są też oznaczone charakterystyczną gęsinową naklejką umieszczoną w widocznym miejscu.

 

Restauracje w zamian za serwowanie dań z gęsiny zyskują pomoc w promocji w ramach kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”. Co więcej, restauratorzy otrzymują rekomendacje od swoich klientów – restauracja, która zdobędzie najlepsze opinie, zostanie nagrodzona.   

 

Akcja, adresowana zarówno do restauracji, jak i do ich bywalców, będzie trwać od 11 listopada do 31 grudnia.

 

Czytaj też: Kujawsko-pomorska gęsina na świętego Marcina

Więcej w zakładce: Gęsina 2016

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

31 października 2016 r.