Aktualności

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski
Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski

Finisz inwestycji w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym

Zakupy ostatnich elementów wyposażenia zakończyły wartą ponad 200 milionów złotych rozbudowę i modernizację Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego w Bydgoszczy. Inwestycja pozwoliła na uruchomienie trzech nowych oddziałów specjalistycznych oraz wyposażonych w najnowocześniejszą aparaturę pracowni diagnostycznych. Lecznicę wizytowali w czwartek (7 czerwca) przedstawiciele samorządu województwa.

Zakończony w lutym 2015 pierwszy etap przedsięwzięcia, w którym zbudowano praktycznie od podstaw nowy kompleks szpitala oraz dokonano pierwszych zakupów nowego sprzętu medycznego i wyposażenia, był jedną z największych tego typu inwestycji w kraju. Był też najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem pierwszej części naszego medycznego pakietu stulecia, czyli marszałkowskiego programu modernizacji najważniejszych placówek medycznych województwa. W 2016 roku placówka otrzymała wart 10,5 miliona złotych sprzęt (m. in. narzędzia chirurgiczne) oraz meble stanowiące wyposażenie pokoi pacjentów.

Rok ubiegły zakończył się dla szpitala zakupami nowoczesnego sprzętu medycznego wartości ponad 22 milionów złotych. Wśród tych najnowszych nabytków są m in. wideogastroskop i wideokolonoskop pediatryczny, komputerowy zestaw do archiwizacji badań endoskopowych, sprzęt komputerowy do śledzenia przebiegu operacji i opisu badań oraz system komputerowy z oprogramowaniem medycznym, wysokiej klasy skalpel harmoniczny do przeprowadzania bezkrwawych operacji (wykorzystuje energię fali ultradźwiękowej do cięcia i koagulacji tkanek), pomocny przy podejrzeniu choroby refluksowej aparat do pH-metrii przewodu pokarmowego, aparaty do znieczulenia i respiratory, systemy monitorowania funkcji życiowych, pulsoksymetry, urządzenie do wykorzystywanej w niektórych postaciach niewydolności oddechowej noworodków terapii tlenkiem azotu, echokardiograf i kompletne wyposażenie szpitalnego laboratorium.

– Tymi zakupami postawiliśmy kropkę nad „i” modernizacji Szpitala Dziecięcego. Środki pochodziły z wartego ponad 340 milionów złotych drugiego etapu kujawsko-pomorskiego medycznego pakietu stulecia. Finansujemy go, tak jak etap pierwszy, kredytem z Europejskiego Banku Inwestycyjnego – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Ostatnie, sfinalizowane w maju, sprawunki to wyposażenie głównej izby przyjęć oraz zakup mebli medycznych i biurowych (w tym m.in. 96 foteli rozkładanych z myślą o wypoczynku czuwających przy chorych maluchach rodziców), drobnego sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego oraz wyposażenie kuchenek oddziałowych i łazienek.

Rozbudowa i modernizacja Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego pozwoliła na poszerzenie jego oferty leczniczej o chirurgię dziecięcą na najwyższym poziomie, neurochirurgię dziecięcą i hematologię. Powstały oddziały chirurgiczny i neurochirurgiczny oraz oddział hematologii, onkologii i reumatologii, a także wyposażone w aparaturę najnowszej generacji pracownia rezonansu magnetycznego i pracownia tomografii komputerowej. Wkrótce lecznica uruchomi pracownię endoskopową. Konsultantem placówki w dziedzinie neurochirurgii jest wysokiej klasy specjalista w tej dziedzinie medycyny, lekarz o międzynarodowej renomie prof. Marek Harat.

Więcej informacji o projekcie

W czwartek (7 czerwca) lecznicę odwiedzili marszałek Piotr Całbecki, wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, przewodniczący sejmiku Ruszard Bober, wiceprzewodniczący sejmiku Marek Nowak oraz radny województwa Maciej Świątkowski.

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

6 czerwca 2018 r.

ostatnia aktualizacja: 7 czerwca 2018 r.

Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiWojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiWojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiWojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiWojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiWizyta przedstawicieli samorządu województwa w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiWizyta przedstawicieli samorządu województwa w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiWizyta przedstawicieli samorządu województwa w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiWizyta przedstawicieli samorządu województwa w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiWizyta przedstawicieli samorządu województwa w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiWojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiWizyta przedstawicieli samorządu województwa w Wojewódzkim Szpitalu Dziecięcym w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiWojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, fot. Filip KowalkowskiWojewódzki Szpital Dziecięcy w Bydgoszczy, fot. Filip Kowalkowski