Aktualności

Laureaci konkursu wiedzy o Annie Wazównie, fot. Andrzej Goiński
Laureaci konkursu wiedzy o Annie Wazównie, fot. Andrzej Goiński

Finał konkursu wiedzy o Annie Wazównie

Mateusz Łopaciński z II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu zwyciężył w Konkursie Wiedzy o Annie Wazównie dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Finał odbył się 15 maja w Urzędzie Marszałkowskim. Do rywalizacji w półfinale stanęło 74 uczniów z 31 placówek naszego województwa. W finale natomiast wystąpiła najlepsza szóstka. Łączna pula nagród wyniosła 10 tysięcy złotych.

Konkurs wpisuje się w przypadające w tym roku w województwie kujawsko-pomorskim  obchody 450. urodzin Anny Wazówny – księżniczki, siostry króla Zygmunta III Wazy. Była starostą brodnickim i golubskim.

Organizatorami konkursu byli Urząd Marszałkowski i Wydział Historii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplomy i nagrody wręczył przewodniczący sejmiku Ryszard Bober.

Wyniki konkursu:

I miejsceMateusz Łopaciński (II Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej w Inowrocławiu)

II miejsceAneta Okońska (Zespół Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie) i Szymon Jabłoński (VI Liceum Ogólnokształcące im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy)

III miejsce – Adam Piętowski (Zespół Szkół Katolickich im. ks. J. Długosza we Włocławku).

Dodatkowo Wojewódzka Komisja Konkursowa przyznała wyróżnienia dla Iwony Dziurlikowskiej z Zespołu Szkół Technicznych im. Ziemi Dobrzyńskiej w Lipnie i Michała Jaworskiego z III Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Pawła II w Brodnicy.

Etap półfinałowy składał się z testu z jednym pytaniem otwartym. Część pytań odnosiła się do ilustracji. Zgodnie z regulaminem konkursu do finału przeszło sześciu najlepszych półfinalistów, a także ci uczestnicy, którzy zdobyli identyczną liczbę punktów, jaką uzyskał szósty uczeń zakwalifikowany do ostatniej rundy.

Finał był etapem ustnym, dotyczącym życia oraz działalności Anny Wazówny, powtórnego ekumenicznego pochówku w Toruniu w 1995 r., a także życia codziennego, kuchni staropolskiej i ziołolecznictwa. Podzielono go na trzy rundy. W pierwszej z nich uczestnik odpowiadał na wylosowany zestaw trzech zagadnień. Kolejna część to pytanie dotyczące przedstawionej ilustracji. Ostatnią rundą była dłuższa wypowiedź na temat jednego z wylosowanych aspektów życia Anny Wazówny.

Wojewódzka Komisja Konkursowa pod przewodnictwem dr Alicji Saar-Kozłowskiej wyłoniła troje najlepszych uczniów, którzy wraz z ich opiekunami otrzymali nagrody finansowe. Łączna pula nagród wyniosła 10 tysięcy złotych.

Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego

15 maja 2018 r.

Ostatnia aktualizacja: 17 maja 2018 r.

Finał konkursu wiedzy o Annie Wazównie, fot. Andrzej GoińskiFinał konkursu wiedzy o Annie Wazównie, fot. Andrzej GoińskiFinał konkursu wiedzy o Annie Wazównie, fot. Andrzej GoińskiFinał konkursu wiedzy o Annie Wazównie, fot. Andrzej GoińskiFinał konkursu wiedzy o Annie Wazównie, fot. Andrzej GoińskiFinał konkursu wiedzy o Annie Wazównie, fot. Andrzej GoińskiFinał konkursu wiedzy o Annie Wazównie, fot. Andrzej GoińskiFinał konkursu wiedzy o Annie Wazównie, fot. Andrzej GoińskiFinał konkursu wiedzy o Annie Wazównie, fot. Andrzej GoińskiFinał konkursu wiedzy o Annie Wazównie, fot. Andrzej GoińskiFinał konkursu wiedzy o Annie Wazównie, fot. Andrzej GoińskiLaureaci konkursu wiedzy o Annie Wazównie, fot. Andrzej Goiński