Aktualności

Ogólnopolski finał konkursu ,,Kurs na Horn”, fot. Andrzej Goiński
Ogólnopolski finał konkursu ,,Kurs na Horn”, fot. Andrzej Goiński

Finał konkursu ,,Kurs na Horn”

Kinga Sawicka z Torunia zwyciężyła w krajowym finale konkursu wiedzy o morskiej historii Polski „Kurs na Horn”. W nagrodę zwyciężczyni weźmie udział w styczniu przyszłego roku w rejsie na Przylądek Horn. Finałowe zmagania odbyły się dzisiaj (12 września) w Urzędzie Marszałkowskim, zakwalifikowało się do nich dwudziestu młodych ludzi z całej Polski.

 

Gratuluję Wam rozległej wiedzy na temat historii naszego kraju i dokonań polskich żeglarzy. Żeglarstwo to wolność, ale również i hart ducha a program ,,Kurs na Horn” świetnie łączy zdobywanie wiedzy z pracą nad kształtowaniem charakteru. Doświadczenia i wiadomości, które zdobyliście uczestnicząc w tym przedsięwzięciu to cenny kapitał na Wasze dorosłe życie – mówił do finalistów marszałek Piotr Całbecki

 

Do finałowego testu złożonego z sześćdziesięciu pytań przystąpiło ostatecznie osiemnastu z dwudziestu finalistów – uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Kujawsko-Pomorskiego, Mazowieckiego, Wielkopolskiego i Warmińsko-Mazurskiego (lista finalistów tutaj). Młodzi ludzie musieli wykazać się rozległą wiedzą na temat  historii polskiego żeglarstwa morskiego oraz Bractwa Kaphornowców, stulecia Ligi Morskiej i Rzecznej oraz umiejętności zdobytych podczas rejsów odbytych w ramach programu ,,Kurs na Horn”. W lipcu czwórka zwycięzców etapu wojewódzkiego konkursu popłynęła w rejs bałtycki z Tallina do Rygi, więcej tutaj.

 

Dzisiejszy finał wyłonił zwycięzcę spośród uczestników trzech kolejnych edycji konkursu – 2016, 2017 i 2018. Została nią Kinga Sawicka z Torunia, która opłynie przylądek Horn w towarzystwie wytrawnych żeglarzy, dołączając do elitarnego klubu kaphornowców. Oprócz rejsu na przylądek, którego zdobycie jest życiowym marzeniem wielu żeglarzy, zwycięzcy konkursu otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe.

 

Wyniki konkursu:

I miejsce – Kinga Sawicka, Toruń

II miejsce – Beata Witkowska, Nakło nad Notecią,

III miejsce – Karolina Nowak, Nakło nad Notecią,

IV miejsce – Piotr Tomczak, Toruń

V miejsce – Szymon Jabłoński, Bydgoszcz

 

Program i konkurs „Kurs na Horn” łączy edukację morską i historyczną z morskim kształtowaniem charakterów. Adresowany jest do wszystkich szkół i przeprowadzony w kilku województwach. W tym roku w organizowanych w ramach programu spotkaniach z żeglarzami uczestniczyło w nim ponad 10 tysięcy młodych ludzi, w samym Kujawsko-Pomorskiem to ponad cztery tysiące uczniów. Na każdym etapie uczestnicy musieli się wykazać zaangażowaniem i wiedzą na temat morskiej historii Polski. Realizację „Program „Kurs na Horn” w województwie kujawsko-pomorskim wspiera Urząd Marszałkowski.

 

Beata Krzemińska

rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

 

12 września 2018 r.

 

Ogólnopolski finał konkursu ,,Kurs na Horn”, fot. Andrzej GoińskiOgólnopolski finał konkursu ,,Kurs na Horn”, fot. Andrzej GoińskiOgólnopolski finał konkursu ,,Kurs na Horn”, fot. Andrzej GoińskiOgólnopolski finał konkursu ,,Kurs na Horn”, fot. Andrzej GoińskiOgólnopolski finał konkursu ,,Kurs na Horn”, fot. Andrzej GoińskiOgólnopolski finał konkursu ,,Kurs na Horn”, fot. Andrzej Goiński